Simulation based analysis of driver's stress level using physiological signals
Fizyolojik sinyaller kullanarak sürücünün stres seviyesinin simülasyon tabanlı analizi
  1. Tez No: 687189
  2. Yazar: ÖZGE GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REİS BURAK ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, sürücünün stresini fizyolojik sinyaller yardımıyla tespit etmektir. İlk olarak, yoldaki strese neden olan etmenleri daha iyi kavramak için bir yarış oyunu deneyi oluşturuldu. Bu deney esnasında, bir denek, EKG ve EDA sensörleri takarken yarış oyununun beş farklı seviyesini oynadı. Yarış oyunu deneyinden elde edilen yoldaki stres faktörleri hakkındaki bilgiler kullanılarak bir sürüş simülasyonu hazırlandı. Dört denek, EKG ve EDA sensörü takarken sürüş simülasyonunda belirli bir rotayı izlemeye çalıştı. Aynı dört denek sensörler takılıyken City Car Driving adlı bir simülasyon oyunu da oynadı. Fizyolojik sinyaller ve makine öğrenme algoritmaları kullanılarak Yarış Oyunu Deneyi, Simülasyon Deneyi ve City Car Driving deneyi için stres tespiti yapıldı. Ayrıca, stres tespiti için sürücülerin araştırmacıların kullanımına açık bir fizyolojik sinyal veri seti olan DriveDB veri seti de kullanıldı. Yarış Oyunu Deneyi için % 70.77, Simülasyon Deneyi için % 86, City Car Driving Deneyi için% 85 ve DriveDB için % 69 (düşük, orta ve yüksek stres seviyesi tespiti), %91(stresli ve stressiz sürücü tespiti) en yüksek stres tespiti doğruluğu olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to detect driver's stress with the help of physiological signals. A racing game experiment is designed to understand stressors on the road. One subject played five different levels of a racing game while wearing ECG and EDA sensors. By using the knowledge gained from the racing game experiment about road stressors, a driving simulation was implemented. Four subjects tried to follow a specific route in the simulation with the ECG and EDA sensors attached. The same four subjects also played a simulation game called City Car Driving wearing always the physiological sensors. Using the physiological signals and machine learning algorithms, stress detection was made for all three simulation experiences: The Racing Game Experiment, Simulation Experiment, and City Car Driving Experiment. Also, a publicly available drivers' physiological signals dataset called DriveDB was used for stress detection. The following accuracy rates of stress detection were obtained: 70.77% for the Racing Game Experiment, 86% for the Simulation Experiment, 85% for the City Car Driving Experiment. The analysis of DriveDB dataset yield an accuracy of 69% for detecting low, medium and high stress levels (3 level estimation) vs 91% for the binary stress level detection (stressed vs non stressed).