Use of brain computer interfaces in main control of video games and in dynamic difficulty adjustment
Beyin bilgisayar arayüzlerinin video oyunlarının ana kontrolünde ve dinamik zorluk ayarlamasında kullanımı
  1. Tez No: 687191
  2. Yazar: ELİFSU FİLİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REİS BURAK ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Beyin bilgisayar arayüzü, insanlar ve bilgisayarlar arasındaki bir iletişim yoludur. Top- lanan EEG sinyalleri; sinyal işleme, makine öğrenimi ve istatistiksel yöntemler kullanıla- rak bir komuta dönüştürülür. Beyin bilgisayar arayüzleri genellikle engelli hastalar için tasarlanmıştır, ancak sağlıklı kullanıcılar için de birçok uygulama vardır. Bu çalışmada, BCI tabanlı iki video oyunu geliştirilmiştir. Oyunlardan birinde oyun kontrolünün ta- mamı durgun hal görsel uyarılmış potansiyellerden yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. Oyun kontrollerinin ortalama doğruluğu 0,87 olarak bulunmuştur. İkinci oyunda oyun klavye ile kontrol edilmektedir, ancak oyuncunun duygusal durumu tahmin edilip oyu- nun zorluğu buna göre düzenlenmiştir. Yapılan testlerde valans ve uyarılma seviyeleri, sırasıyla 0,72 ve 0,85 doğruluk oranıyla tahmin edilmiştir. Gerçek zamanlı valans ve uyarılma seviye tahminleri kullanan dinamik zorluk ayarlaması sisteminin oyunun zor- luğunu eğlenceli seviyelere taşıyacak kadar iyi çalıştığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Brain computer interface is a communication pathway between humans and computers. The acquired EEG signals are translated into a command using signal processing, machine learning and statistical methods. Brain computer interfaces are generally designed for patients with severe disabilities such as motor impairments, but there are also many applications for healthy users. In this study, two BCI based video games were developed. In one of the games, the game is fully controlled by making use of steady state visual evoked potentials. The average accuracy of the controls of this game was found to be 0.87. In the second game, even though the game is controlled by keyboard, the affective states of the player are predicted and the game difficulty is arranged accordingly. The valence and arousal predictions were tested in an offline analysis, which yielded 0.72 and 0.85 accuracy for valence and arousal levels respectively. The implemented dynamic difficulty adjustment system making use of the valence and arousal levels predicted in real time performed well enough to change the game difficulty to an enjoyable level.