Optimal posted price mechanism vs auction under common value environment
Ortak deger ortamında muzayede ve optimal etiket fiyat mukayesesi
  1. Tez No: 687207
  2. Yazar: İRFAN TEKDİR
  3. Danışmanlar: PROF. ALP ENVER ATAKAN, PROF. LEVENT KOÇKESEN, DR. SİNAN ERTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu makale basit ortak deger ortamında geliri maksimum yapan mekanizmaları arastırmaktadır. Teklif verenlerin satılan objenin degeri hakkında gurultulu sinyaller aldıgı, satıcının da satma kararını gelen sinyallere gore verip sabit etiket fiyat uygulaması yaptıgı ortak deger ortamında optimal etiket fiyat mekanizması analizini yaptık. Bu mekanizmada satıcı urunu satmaya karar verdiginde rastgele bir teklif vereni secip urunu ona satıyor. Boyle yaparak ortak deger ortamında 'Kazananın Laneti' olarak bilinen etkiyi ortadan kaldırarak satıcı icin geliri artırmayı amacladık. Ayrıca aynı ortamda ikincil fiyat muzayede mekanizmasının beklenen gelirini hesapladık. Optimal etiket fiyat mekanizmasını bulduktan sonra bu iki mekanizmanın gelirlerini mukayese ettik. Son olarak teklif verenlerin sayısının sonsuza gittigi durumda etiket fiyat mekanizması ve muzayede mekanizmasının kolay bir mukayesesi icin alternatif bir etiket fiyat mekanizması onerdik.
Özet (Çeviri)
This paper investigates the revenue maximizing mechanisms in the simple common value environment. We analyzed optimal posted price mechanism under the discrete common value environment in which bidders get some noisy signals about the value of the object and seller sets a fixed posted price but she determines the selling probabilities of the good conditional on the signals that bidders state. In this mechanism, whenever seller decides to sell the good she picks a bidder randomly and sells to him. By doing so we aimed to eliminate so-called winner's curse and to increase revenue for the seller under this common value environment. Moreover, under the same environment we also calculated the expected revenue of the second-price auction mechanism. After finding optimal posted price mechanism, we compared the expected revenues of these two mechanisms. Finally, we offered an alternative posted-price mechanism for easy comparison of auction and posted price mechanism when number of bidders tends to infinity.