Evaluation of the European Union and Turkish legislation and practice in the context of marine litter problem
Avrupa Birliği ve Türkiye mevzuatı ve uygulamasının deniz çöpü problemi bağlamında değerlendirilmesi
- Tez No: 687220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE GÜNEŞ, DOÇ. DR. MUSTAFA YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Deniz çöpü tüm dünya okyanuslarını etkileyen, çevresel, ekonomik, sağlık ve estetik sorunlara neden olan küresel bir konudur. Sorunu doğrusal ekonomiler yaratır. Yetersiz katı atık yönetimi uygulamaları ve mikroplastiklerin toplanmasını sağlayan atık su toplama ve arıtma altyapısının eksikliği, plastik malzeme nehirlere ve okyanuslara akmasına neden olur. Plastikler deniz çöplerinin birincil nedenidir. Plastik sektörünün daha az plastik bağımlı bir geleceğe yönelmeye karşı direnci, aşırı plastik tüketimine yönelik kullanıcı alışkanlıkları ve gelişigüzel çöp atmanın sonuçları konusunda düşük seviyeli kamuoyu farkındalığı deniz çöpü sorununun başlıca nedenleridir. Okyanuslarımızı temizlemek için teknoloji geliştirmek bir çözüm seçeneği olabilir. Ancak, sorunu kaynağında çözmezsek, denizlere plastik akışı devam edeceği için temizleme teknolojileri deniz çöplerine karşı verimli bir yöntem olmayacaktır. Ayrıca, çözüm için döngüsel ekonomi modelini uygulamak çok daha ucuza mal olacaktır. Deniz çöpleri, malzeme kaynaklarının verimsiz yönetiminin ölçümü için göstergelerden biridir. Ekonomik döngüde değerli malzemelerin kaybı, ekonomi için bir girdi olarak yeniden kullanılmak yerine, plajlarda ve denizlerde kirliliğe, çevresel zarara, insan ve biyota sağlığına olumsuz etkilere neden olmaktadır. Deniz çöpü sorununun çözümü için döngüsel bir ekonomi yaklaşımı gereklidir. Avrupa Birliği, deniz çöpü sorununu atık mevzuatına, Plastik Stratejisine, çevre koruma mevzuatına entegre ederek ve alınan önlemlerin başarısını izleyerek sorunu çözmeye çabalamaktadır. Ancak Türkiye'de sorunun kabulü halen erken bir aşamadadır. Bazı bilimsel saha çalışmaları ve yasal düzenlemeler dışında, deniz çöpü sorununa dair bütüncül bir yaklaşım bulunmamaktadır. Bu çalışmada, Avrupa Birliği'nin deniz çöpleri ile ilgili yasal düzenlemelerinin bir analizi yapılacaktır. Birlik müktesebatının ve Türk mevzuatının uygulaması değerlendirilecek ve AB ve Türk deniz çöpü izleme sistemi için deniz çöpünün kaynağı ve denizde birikim alanları arasında daha güçlü bilimsel bağlantılar kurmayı amaçlayan bir“kaynaktan denize temel deniz çöpü göstergeleri”önerisi sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Marine litter is a global issue affecting all the world's oceans, posing environmental, economic, health and aesthetic problems. Linear economies create the problem, and inadequate solid waste management practices and lack of wastewater collection and treatment infrastructure -which enable the collection of microplastics- cause the plastic material flows to rivers and the oceans. Plastics are the primary driver of marine litter. The resistance of the plastics sector to shift through a lesser plastic dependant future and low-level public awareness on the consequences of user habits and littering are the main reasons for the marine litter problem. Developing the technology to clean up our oceans is one option; however, this will never be an efficient method against marine litter as big plastics flow through the seas will continue if we do not curb the problem at its source. Besides, applying the circular economy model for the solution will be vastly cheaper. Marine litter is one of the indicators for evaluating the inefficient management of material resources. The loss of valuable materials in the economic loop causes pollution in beaches and seas, damaging our environment and harming human and biota health, instead of being reused as an input for the economy. A circular economy approach is necessary for the solution to the marine litter problem. The European Union is trying to tackle the problem by integrating the marine litter problem into its waste legislation, Plastic Strategy, environmental protection legislation, and monitoring their measures' success. In Turkey, however, the acknowledgement of the problem is in the early stages. Besides a few scientific field studies and legislative actions, there is no holistic approach to the marine litter problem. In this study, a legislative analysis of the European Union on marine litter will be performed. Implementation of the Union acquis and Turkish legislation will be evaluated, and a“source to sea core set of marine litter indicators”proposal for the EU and Turkish monitoring system, which aims to establish stronger scientific links with the sources and the sink of marine litter will be submitted.