Comparison of performance based plastic design method with deformation based design method in the design of reinforced concrete moment frames
Betonarme çerçevelerin tasarımında performans tabanlı plastik tasarım yönteminin şekil değiştirmeye göre tasarım yöntemiyle kıyaslanması
- Tez No: 687382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TACETTİN TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Performans Tabanlı Plastik Tasarım (PTPT) yöntemi, tasarımın başında hedef ötelenme miktarını ve aynı zamanda mekanizma durumunu tasarım prensipleri olarak kullanan basit ve güçlü bir tasarım metodudur. Bu çalışmada taşıyıcı sistemi betonarme çerçeveden oluşan binaların tasarımı için, PTPT yöntemi ile 2018 TBDY de deprem etkisi altında bina taşıyıcı sistemlerinin tasarımı için iki temel yaklaşımdan biri olan Şekildeğiştirmeye Göre Değerlendirme ve Tasarım (ŞGDT) yaklaşımının kıyaslanması amaçlanmıştır. Bu tez kapsamında taşıyıcı sistemi moment aktaran betonarme çerçeveden oluşan 4 ve 8 katlı iki adet prototip bina dikkate alınmıştır. Bu prototip binalar her iki yönteme göre ayrı ayrı tasarlanmışlardır. Bu iki yönteme göre tasarımları yapılan prototip binaların zaman tanım alanında doğrusal olmayan dinamik analizleri yapılarak iki yönteme göre tasarlanmış binaların performansları kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Performance Based Plastic Design (PBPD) method is a simple and powerful design method that uses the target drift as well as the yield mechanism state as design principles at the beginning of the design. In this study, it is aimed to compare the PBPD method and Deformation Based Design Method, which is one of the two basic approaches for the design of building structural systems under the effect of earthquake according to 2018 TBDY, for the design of reinforced concrete frame. Within the scope of this thesis, two prototype reinforced concrete moment frames with 4 and 8 floors are considered. These prototype frames were designed separately according to both methods. The performances of the buildings, designed according to these two methods were compared by nonlinear dynamic time history analysis.