Development of antimicrobial catheter via novel surface conjugation strategies
Yenilikçi yüzey bağlama stratejileri kullanılarak antimikrobiyal özellikte kateterlerin geliştirilmesi
- Tez No: 687381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL GÖK, DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde hastane enfeksiyonlarının %40'ını, idrar yolu enfeksiyonları oluşturmaktadır ve bu enfeksiyonların %80'ine ise kateterler neden olmaktadır. Özellikle, bir haftadan daha uzun süre kullanılması zorunlu hallerde, kateter yüzeyinde mikroorganizmalar, biyofilm oluşturabilmektedir. Antibiyotiklere direnç kazanmış mikroorganizmalar, bu aşamadan sonra, sadece, kateteri kullanan hastanın değil, hastane enfeksiyonu olarak tanımlanan ve hastanın tedavi gördüğü hastaneyle başlayıp yeryüzündeki bütün insanlar için yeni bir tehdit kaynağı olmaktadır. Bununla mücadelede, ilk hedef olan kateterlerin, mikroorganizmaların tutunmasını engelleyecek veya doğrudan mikroorganizmaları öldürecek malzemelerden üretilmesi veya yüzeylerinin antimikrobiyal özellikli moleküllerle kaplanması konusunda ciddi çalışmalar mevcuttur. Fakat bu stratejilerin uygulama alanı kısıtlamalarından dolayı bakterilerin geliştirdiği direnç, var olan antimikrobiyal tedavileri etkisiz kılabilmektedir. Bu yüksek lisans tezi kapsamında, ACU Tıp Fakültesi'nde AMP'lerin geliştirildiği ve ACU'daki Nanobiyoteknoloji Merkezi'nde yeni bir konjugasyon stratejisinin uygulandığı antimikrobiyal peptit (AMP) immobilize kateter yüzeyinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Böylelikle yeni nesil peptit antibiyotikler ile kaplanmış kateterlerin, kateter kaynaklı hastane enfeksiyonlarını azaltması amaçlanmaktadır. Projenin amacı, bakteriler tarafından direnç geliştirilmesi olanaksız ya da çok zor olan, doğal peptit antibiyotiklerden esinlenerek geliştirilen yeni nesil AMP'lerin silikon bazlı kateterlerin yüzeyine immobilize edilmesidir. Dolayısıyla, mevcut antimikrobiyal özellikteki kateterlerden daha etkili bir kateter elde edilmesi ana hedef olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, 40% of the hospital infections are caused by the urinary tract infections and within this fraction; 80% of them are due to the regularly utilized catheters. Especially in cases where catheter usage is necessary for more than one week, microorganisms can produce biofilm on the surface of the catheter. At this point, antibiotic resistant microorganisms become a very severe thread not only to patients' overall health but also to all people who treated in the hospital. To decrease this possibility and prevent catheter-associated hospital infections, there have been a growing body of studies being conducted in medical field. The production of biomaterials which would have the potential to block the binding of the microorganisms on to catheter surface and /or directly kill the microorganisms outstands as an effective method like decorating the surface of catheter with the antimicrobial molecules. In this thesis, it is aimed to develop an antimicrobial peptide (AMP) immobilized catheter surface, where the AMPs were developed at School of Medicine at ACU, and a novel conjugation strategy was performed at Nanobiotechnology Center at ACU. It is expected to transfer this strategy to large-scale modification of hospital catheters that are already used in hospitals regularly. By this way, catheter related hospital infections are expected to be decreased. The purpose is to immobilize the new generation antimicrobial peptides, developed based on the peptide antibiotics on the surface of the silicone catheters. Hence, the main goal is the obtain more efficient catheter implants than already existing ones.