Yiyecek tüketim motivasyonları ve yiyecekle ilgili kişilik özelliklerinin tavsiye etme niyeti üzerine etkisi
Food consumption motivations and the effect of food-related personality characteristics on the intention to recommend
- Tez No: 687430
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ŞAHİN PERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yiyecek tüketim sürecinde turistlerin yiyecek tüketim motivasyonlarının ve yiyecekle ilgili kişilik özelliklerinin keşfedilmesi yiyecek içecek işletmeleri açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada yiyecek tüketim motivasyonları; otantik deneyim ve prestij, kişilerarası ve kültür, fiyat/değer ve güvence, sağlık endişesi, aşinalık ve yeme alışkanlığı, duyusal ve bağlamsal zevk faktörleri çerçevesinde incelenmiştir. Yiyecekle ilgili kişilik özellikleri ise neofobi ve neofili çerçevesinde incelenmiştir. Her iki kavramın gelecek niyetlerden biri olan tavsiye etme niyetine etkisi ortaya çıkarılmıştır. Çalışmada turistlerin yiyecek tüketim motivasyonları ve yiyecekle ilgili kişilik özelliklerinin, tavsiye etme niyeti üzerine etkisinin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Çalışma verileri İzmir ili merkezinde bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca belirlenmiş turizm işletme belgeli yiyecek içecek işletmelerinde anket tekniği ile toplanmıştır. Katılımcıların yiyecek tüketim motivasyonları, yiyecekle ilgili kişilik özellikleri ve tavsiye etme niyetiyle ilgili düzeyleri açıklanmış, yiyecek tüketim motivasyonları, yiyecekle ilgili kişilik özellikleri ve tavsiye etme niyeti arasındaki ilişki tespit edilmiştir. Tavsiye etme niyeti üzerinde yiyecek tüketim motivasyonları ve yiyecekle ilgili kişilik özelliklerinin etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is important for food and beverage businesses to discover the food consumption motivations and food-related personality traits of tourists in the food consumption process. In this study, food consumption motivations; authentic experience and prestige, interpersonal and cultural, price/value and security, health concern, familiarity and eating habits, and sensory and contextual pleasure factors. Food-related personality traits were examined within the framework of neophobia and neophilia. The effect of both concepts on the intention to recommend, which is one of the future intentions, has been revealed. In the study, it was aimed to reveal the effect of tourists' food consumption motivations and food-related personality traits on their intention to recommend. The study data were collected by questionnaire technique in food and beverage businesses with tourism operation certificate determined by the Ministry of Culture and Tourism in the city center of Izmir. The participants' food consumption motivations, food-related personality traits and their levels of intention to recommend were explained, and the relationship between food consumption motivations, food-related personality traits and intention to recommend was determined. It was concluded that food consumption motivations and food-related personality traits were effective on the intention to recommend.