Predicting human behavior using static and dynamic models
Statik ve dinamik modeller ile insan davranışının tahmini
- Tez No: 687449
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRAY YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Makine Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsan davranışını modellemek, otonom sistemlerin günlük hayata güvenli entegrasyonu için gerekli olan zor bir problemdir. Bu tez, insan davranışlarını statik ve dinamik modeller aracılığıyla modellemeye odaklanmaktadır. Bu tezin ilk katkısı, statik yinelenen akıl yürütme yaklaşımı ile pekiştirmeli öğrenmenin sinerjik bir birleşimi olan stokastik bir modelleme çerçevesidir. Önerilen yaklaşım, otoyol senaryolarında insan sürücü davranışlarını başarılı bir şekilde modellemektedir ve otonom araçların entegrasyon senaryolarının doğrulanması için kullanılabilir. Her ne kadar insan sürücü davranışları statik bir modelle başarılı bir şekilde modellense de, statik modeller, ajanların etkileşimler sırasında inançlarını/varsayımlarını güncelleyebileceklerini hesaba katmamaktadır. Bu tezin ikinci katkısı, zamana yayılan insan-insan etkileşimleri için yeni bir öğrenme modelidir. Hiyerarşik bir akıl yürütme çözüm kavramı aracılığıyla, denge kavramları, Gaus süreçleri ile birleştirilirmiştir. Sonuç olarak, özgün ve sınırlı rasyonel bir öğrenme yaklaşımı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Modeling human behavior is a challenging problem and it is necessary for the safe integration of autonomous systems into daily life. This thesis focuses on modeling human behavior through static and dynamic models. The first contribution of this thesis is a stochastic modeling framework, which is a synergistic combination of a static iterated reasoning approach and deep reinforcement learning. Using statistical goodness of fit tests, the proposed approach is shown to accurately predict human driver behavior in highway scenarios. Although human driver behavior are modeled successfully with the static model, the scope of interactions that can be modeled with this approach is limited to short duration interactions. For interactions that are long enough to induce adaptive behavior, we need models that incorporate learning. The second contribution of this thesis is a learning model for time extended human-human interactions. Through a hierarchical reasoning solution approach, equilibrium concepts are combined with Gaussian Processes to predict the learning behavior. As a result, a novel bounded rational learning model is proposed.