Miller-Ross ve Rabotnov fonksiyonlarının bazı geometrik özellikleri
Some geometric properties of Miller-Ross and Rabotnov functions
  1. Tez No: 687454
  2. Yazar: SADETTİN ECE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP SÜMER EKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında ilk olarak Bessel fonksiyonlarının özel bir kombinasyonu olan Dini fonksiyonunun k-yıldızıl ve k-düzgün konveks fonksiyonlar sınıflarında yer alması için yeterli koşullar elde edilmiş, ardından genelleştirilmiş Dini fonksiyonunun yıldızıl ve konveks fonksiyonların bazı alt sınıflarında yer alması için yeterli koşullar verilmiştir. Bundan başka, 1993 yılında K.S.Miller ve B.Ross tarafından verilen Miller-Ross fonksiyonunun ve 1948 yılında Yu.N.Rabotnov tarafından verilen bir kesirsel üstel fonksiyon olan Rabotnov fonksiyonunun geometrik özellikleri incelenerek bu fonksiyonların U birim diskinde ünivalent, konveks, yıldızıl ve konvekse yakın olabilmeleri için yeterli koşullar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, sufficient conditions were obtained for the Dini function, which is a special combination of Bessel functions, to be included in the classes of k-starlike and k-uniformly convex functions; then, sufficient conditions are given for the generalized Dini function to be included in some subclasses of starlike and convex functions. Moreover, the geometric properties of the Miller-Ross function given by K.S. Miller and B.Ross in 1993 and the Rabotnov function, which is a fractional exponential function given by Yu.N.Rabotnov in 1948, are investigated and sufficient conditions have been obtained for these functions to be univalent, convex, starlike and close-to-convex in the unit disk U .