Kahve tüketim miktarlarının ülkeler bazında sezgisel bulanık doğrusal regresyon analizi ile tahmini
Estimation of coffee consumption amounts based on countries using intuitionistic fuzzy li̇near regression analysis
- Tez No: 687473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUMRU DİDEM ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalite Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Geçmişten günümüze sosyalleşmede ve insanların eğlenmesinde yerini koruyan bir trend olan kahve sektörü, araştırmacılar tarafından sıkça kullanılan bir araştırma konusu haline geldi. Günümüzde insanların bu meşrubat sevgisi, kahve endüstrisinin geleceği hakkında fikir sahibi olma arzusuna yol açmaktadır. Ancak talebin bu kadar yüksek olduğu bu sektörün ithalat yapan ülkeler açısından devamlılığının sağlanması gerekmektedir. Kahve çekirdeği üretiminin dünyadaki talebi karşılama yeterliliği her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Bu durum göz önüne alındığında, her kaynakta olduğu gibi, kahve çekirdeklerinin kaynağının sınırlı olduğu ve korunması gerektiği görülmektedir. Bu çalışmada kahve sektörünün önümüzdeki yıllarda devamlılığını sağlamak için sektöre yol göstermesi amacıyla kahve sektöründe tüketim tahmini çalışılmıştır. Çalışmada kullanılan veriler gerçek hayattaki bir problemde derlenmiş veriler olduğundan kesin yargıları içermez. Bu nedenle sezgisel bulanık yaklaşım kullanılmıştır. Günümüzde gerçek hayat problemlerinde ortaya çıkan belirsizlikleri analiz etmek ve bu problemleri yorumlamak için bulanık mantık yöntemlerinin kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada, belirli ülkelerdeki kahve tüketim miktarları sezgisel bulanık regresyon analizi ile tahmin edilmiştir. Sezgisel bulanık yöntemleri seçmenin nedeni, regresyon yönteminin temel taşı olan girdi ve çıktı değişkenleri arasındaki belirsizlikleri daha derinlemesine incelemenizi sağlamasıdır. Bu sayede, ileriye dönük tahminler, kahve tüketiminin geleceğine dair bir öngörü sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The coffee sector, which has been a trend in socializing and people's entertainment from the past to the present, has become a frequently used research topic by researchers. Today, people's love for soft drinks leads to a desire to have an idea about the future of the coffee industry. However, the continuity of this sector, where the demand is so high, should be ensured for importing countries. The ability of coffee bean production to meet the demand in the world is becoming more and more important every day. Considering this situation, it is seen that the source of coffee beans is limited and needs to be protected, as is the case with every source. In this study, the consumption forecast in the coffee industry was studied in order to guide the coffee industry in order to ensure its continuity in the coming years. The data used in the study does not include precise judgments, since they are data compiled in a real-life problem. Therefore, the intuitionistic fuzzy approach has been used. Today, the use of fuzzy logic methods to analyze the uncertainties that arise in real life problems and to interpret these problems has become widespread. In this study, coffee consumption amounts in certain countries were estimated by intuitionistic fuzzy regression analysis. The reason for choosing intuitionistic fuzzy methods is that they allow you to examine the uncertainties between input and output variables, which are the cornerstone of the regression method, in more depth. In this way, forward-looking predictions will provide a prediction for the future of coffee consumption.