İtfaiye istasyonlarındaki tehlikelerin çok kriterli karar verme yöntemleri ile ölçülmesi
Measuring the hazards in fire stations with multi-criteria decision- making methods
- Tez No: 687520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERK AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İtfaiyelerde ki tehlikeleri değerlendirme süreci karmaşık bir yapıda olup problemleri ortaya çıkararak çözüm yöntemleri üretmek zorunlu hale gelmiştir. Tehlikelerin bertaraf edilmesi açısından İtfaiye istasyonlarının belirli ölçütlere göre değerlendirilmesi itfaiyeler için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle itfaiye istasyonlarındaki tehlikelerin belirlenerek, çalışanların korunmasının sağlanması için bu sistemin sistematik ve doğru bir şekilde planlanması gerekmektedir. Bu çalışma, İtfaiye istasyonlarındaki tehlikelerin değerlendirilerek ortaya çıkan problemleri çözümlemek üzerine odaklanmıştır. Bu çalışmadaki asıl amaç, İtfaiye istasyonlarındaki tehlikelerin belirlenip kriterler esasında değerlendirme ölçütlerini ortaya çıkarmak, bu ölçütleri esas alarak tehlikelerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Bu amaçla çok kriterli karar verme teknikleri arasında bulunan Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemi ile kriterlerin ağırlıkları belirlenerek, TOPSIS yöntemi ile de belirlenen bu alternatiflerin sıralaması ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The process of assessing the hazards in fire brigades has a complex structure and it has become necessary to produce solutions by revealing the problems. Evaluation of fire stations according to certain criteria in terms of eliminating hazards is of great importance for fire brigades. For this reason, this system should be planned systematically and accurately in order to determine the hazards in the fire stations and to ensure the protection of the employees. This study focuses on solving the problems that arise by evaluating the hazards in Fire Stations. The main purpose of this study is to determine the hazards in Fire Stations, to reveal the evaluation criteria on the basis of criteria, and to ensure the elimination of hazards based on these criteria. For this purpose, the weights of the criteria were determined with the Analytical Hierarchy Process (AHP) method, which is among the multi-criteria decision-making techniques, and the ranking of these alternatives, which were also determined by the TOPSIS method, was revealed.