Diyarbakır ili Kulp ilçesi koşullarında ipekböceği yetiştiriciliği yapan işletmelerde kimi çevre faktörlerinin koza kalite özelliklerine etkisi
The effect of some enviromental factors on cocoon quality properties in farms reared silkworm breeding under the conditions of Kulp district of Diyarbakir
  1. Tez No: 687648
  2. Yazar: RIDVAN YAKİŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez araştırmasında Diyarbakır'a 130 km mesafede bulunan Kulp'a bağlı mahallelerde faaliyet gösteren farklı işletme büyüklüğüne sahip ipekböceği işletmelerinde bazı çevresel ve üretim özelliklerininin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın yürütüldüğü Kulp ilçesinde bu üretim kolundan faaliyet gösteren işletmelerden 20'si işletme içi çevre faktörlerinin (sıcaklık, nem, ışık CO2) ve bu işletmelerde üretilmiş yaş kozaların örnekleneceği işletmeler olarak seçilmişlerdir. Bu işletmeler aldıkları kutu sayısı dikkate alınarak küçük, orta ve büyük kapasiteli işletmeler şeklinde sınıflandırılmıştır. Araştırmada kullanılan ipekböcekleri, Kozabirlik tarafından 2018 yılında damızlık amaçlı yetiştiriciliği yapılan Çin (M) ve Japon (N) saf hatlarından elde edilen MxN hibritleri oluşturmuştur. Araştırmanın yürütüldüğü işletmelerde sıcaklık(°C), nem (%) ışık (luks) ve karbondioksit (ppm) ortalamalarına ilişkin değerler sırasıyla 28,4±0,4; 60,7±2,3, 41±12,2 ve 1467±150 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, we objectived to determine some environmental and production traits in silkworm farms with different production capacity operating in the districts of Kulp which is 130 km away from Diyarbakır. 20 of the silkworm farms in which the research was conducted were selected as the farms where environmental measurements (temperature, humidity, light CO2) and the wet cocoons produced in these farms were sampled. These farms selected are divided into based on capasity as small, medium and large capacity farms, taking into account the number of boxes they buy. The silkworms used in the study consisted of MxN hybrids obtained from Chinese (M) and Japanese (N) pure lines raised by Kozabirlik for breeding aims in 2018. In the silkworm farms where the study was conducted, the values for temperature (oC), humidity (%), light (lux) and carbondioxide (ppm) mean values were 28,4±0,4; 60,7±2,3, 41±12,2 ve 1467±150, respectively.