Electromechanical filters using micromachined coupled circular plate resonators
Kuplajlı dairesel mikroişlenmiş rezonatörleri kullanan elektromekanik filtreler
  1. Tez No: 687649
  2. Yazar: MUHAMMED ABDULCELİL ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KÖYMEN, PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Mekanik olarak birleştirilmiş mikroişlenmiş rezonatörler genellikle mekanik bir bağlantı elemanı gerektirir; bu durum yapının tasarımına ek bir karmaşıklık getirir. Ek bir bağlantı elemanının bulunmadığı, ticari bir mikroişleme prosesi kullanılarak üretilen, mekanik olarak birleştirilmiş kenetlenmiş dairesel plaka rezonatörleri için deneysel olarak doğrulanan yeni bir modelleme ve tasarım yaklaşımı öneriyoruz. Çalışmamızda, eğilme modlu kenetlenmiş dairesel plaka rezonatörleri bir dereceye kadar örtüşür ve örtüşme bölgesindeki kelepçeleri, rezonatörler arasında serbestçe hareket eden bir kuplaj bölgesi oluşturmak için çıkarılır. Örtüşmenin miktarı, her bir rezonatörün özelliklerini koruyacak kadar küçüktür. Bu sonuç, birleştirilmiş rezonatörlerin kenetlenmiş dairesel plaka rezonatör modeline dayalı olarak modellenmesini sağlar. Boyutların, öngerilim voltajının ve malzeme özelliklerinin kontrol edilebilir değişkenler olduğu fizik tabanlı bir eşdeğer devre modeli geliştirilmiştir. Model parametrelerinin her biri, örtüşme miktarının bir fonksiyonu ile çarpılan yekpare rezonatör model parametresi ile ifade edilir. Model parametrelerinin örtüşme miktarı ile nasıl değiştiğini ortaya çıkarmak için analitik türetimler ve sonlu elemanlar yöntemi (FEM) simülasyonları kullanılır. Geliştirilen model kullanılarak, birleştirilmiş rezonatörlerin merkez frekansını, bant genişliğini ve sonlandırma empedansını ifade eden denklemler türetilmiştir. Boyutsal parametreleri ve öngerilim voltajını belirlemek için bir tasarım yönergesi tanımlanmıştır. Önerilen birleşik rezonatör yapısı, %5'e kadar kesirli bant genişliği sunar. 100 nm boşluk yüksekliğine sahip bir polisilikon plaka kullanılan tipik bir tasarım için, sonlandırma empedansının merkez frekansına oranı 158 Ω/MHz olarak hesaplanmıştır. Bu sonuç, çip üzeri ara frekans (IF) filtrelerinin, bu tip birleştirilimiş rezonatörler kullanılarak birkaç yüz MHz'e kadar merkez frekanslarda uygulanabileceğini gösterir. Yapılan çalışmayı deneysel olarak doğrulamak için birleştirilmiş bir rezonatör tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu birleştirilmiş rezonatörün ölçüm sonuçları, eşdeğer devre modeli simülasyonları ile iyi bir uyum göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mechanically coupled resonators fabricated using micromachining usually require a mechanical coupling element; this introduces additional complexity to the picture. We propose a novel modeling and design approach, followed by experimental verification, for mechanically coupled clamped circular plate resonators fabricated using a commercial micromachining process in which no additional coupling element is present. In our study, the flexural mode clamped circular plate resonators overlap to an extent. Their clamps at the overlap region are removed to generate a freely moving coupling boundary between the resonators. The practical measure of the overlap is small enough to preserve the characteristics of each resonator. This result enables modeling the coupled-resonators based on the clamped circular plate resonator model. A physics-based lumped element equivalent circuit model is developed where dimensions, bias voltage, and material properties are controllable variables. Each of the model parameters is expressed as the corresponding single resonator model parameter multiplied by a function of the amount of overlap. Analytical derivations and finite element method (FEM) simulations are used to extract the dependency of the model parameters on the amount of overlap. Closed-form expressions for the coupled-resonator's center frequency, bandwidth, and termination impedance are derived using the developed model. A design procedure is introduced to determine dimensional parameters and bias voltage. The proposed coupled resonator offers up to 5% fractional bandwidth. For a typical design using a polysilicon plate with 100 nm gap height, the ratio of the termination impedance to the center frequency is calculated to be 158 Ω/MHz. This result indicates that on-chip intermediate frequency (IF) filters can be implemented at center frequencies up to several hundred MHz using this type of coupled-resonators. A coupled-resonator is designed and realized for a proof of concept demonstration. The measurement results of the coupled-resonator show good agreement with the equivalent circuit model simulations.