Nonlinear finite element analysis of concrete filled steel tube connections
Beton dolgulu çelik boru kolonlarının doğrusal olmayan sonlu eleman analizi
- Tez No: 687651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOLGA GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez, CAE ABAQUS programı ile beton dolgulu çelik boru (CFST) kolon-kiriş bağlantısının doğrusal olmayan, üç boyutlu sonlu elemanları üzerine bir çalışmayı ele almaktadır. Çalışmanın temel amacı, beton dolgulu çelik boru kiriş veya kolonları analiz etmektir ve deneysel verilere karşı sonlu elemanlar programı ile doğrulanmış, bağlantının davranışı sonlu elemanlar (FE) analizi kullanılarak incelenmiştir. Sonlu eleman simülasyon sonuçları, (FE) model modunda doğrulanan test verileriyle karşılaştırılır. Ayrıca beton dolgulu çelik boru (CFST) bağlantılarının sonlu eleman modellemesinin özelliklerini inceleyin. Bu çalışmanın amaçlarına ulaşmak için araştırma iki aşamaya ayrılmıştır: ilk aşama, beton dolgulu çelik boru kolon ve beton dolgulu çelik boru kirişlerin Abaqus'ta ayrı ayrı modellenmesi ve analiz edilmesi ve FE analizi sonuçlarının deneysel test ile karşılaştırılması ile ilgilidir. Literatüre göre veriler. Bu çalışmanın ikinci aşamaları, Abaqus'ta beton dolgulu çelik boru kolon-kiriş bağlantısının kuvvet ve moment gibi harici yüklerle analizi için doğrusal olmayan bir sonlu eleman modelinin modellenmesi üzerinedir. Sonlu eleman analizinden elde edilen model sonuçlarının bazı kısımları deneysel referans test sonuçları ile doğrulanmış ve sonunda iyi bir uyum sağlanmıştır
Özet (Çeviri)
The present thesis deals a study on a non-linear, three-dimensional finite elements of a concrete filled steel tube (CFST) column - beam connection with CAE ABAQUS program. the main purpose of the study is to analysis concrete – filled steel tube beam or columns and verified by the finite element program against experimental data, the behavior of the connection is investigated using finite element (FE) analysis. The finite element simulation results are compared with test data verified the (FE) model mode. And also study the properties of finite elements modeling of concrete filled steel tube (CFST) connections. To achieve the objectives of this study, the research was divided into two phases: first phase deals with modeling concrete filled steel tube column and concrete filed steel tube beam separately in Abaqus and analysis them, and comparison of the results of FE analysis with experimental test data according to literature. The second phases of this study stands on modeling a nonlinear finite element model for the analysis of concrete filled steel tube column-beam connection in Abaqus with external loading such as force and moment. Parts of the model results from finite element analysis are verified by experimental reference test results and finally good agreement were achieved