Beton dolgulu PVC kompozit kolonların eksenel basınç altındaki davranışlarının modellenmesi
Modeling the behavior of concrete filled PVC composite columns under axial compression
  1. Tez No: 761070
  2. Yazar: OGÜN TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMİN KURTOĞLU, DOÇ. DR. MEHMET EREN GÜLŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kompozit elemanlar günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Beton malzeme ile PVC, FRP veya çelik bir arada kullanılarak iki malzemenin de iyi yönleri tek bir elemanda toplanabilmektedir. PVC'nin dış etkilere ve kimyasallara karşı direnci, ucuzluğu, sünekliği gibi avantajları beton dolgulu PVC kompozit kolonları öne çıkarmaktadır. Bu tezde mevcut bir beton dolgulu PVC kompozit kolon deneyi ATENA 3D sonlu elemanlar analiz programında modellenmiş ve kalibre edilmiştir. Sonrasında kalibre edilen model referans alınarak parametrik çalışma yapılmıştır. 5 farklı PVC tüp kalınlığı, 5 farklı beton çapı, 4 farklı yükseklik ve 2 farklı beton dayanımı kombine edilerek toplam 200 adet numunenin analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar PVC kalınlığı etkisi (tp), 28 günlük beton basınç dayanımı etkisi (fc), H/D etkisi ve D/tp etkisi bakımından değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular literatürdeki diğer çalışmalar ile kıyaslamış olup bazı bulguların literatürle paralel olduğu bazı bulguların ise literatürle çeliştiği gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, composite elements have been widely used in construction industry. By using concrete material and PVC, FRP or steel together, the superior characteristics of both materials can be combined in a single element. The advantages of PVC such as resistance to external effects and chemicals, cheapness and ductility make the concrete filled PVC composite (CFPT) columns a significant alternative. In this thesis, an existing concrete filled PVC composite (CFPT) column test was modeled and calibrated in a nonlinear finite element analysis software (ATENA 3D). Afterwards, a parametric study was carried out with reference to the calibrated model. A total of 200 samples were analyzed by combining 5 levels of PVC tube thicknesses, 5 levels of core concrete diameter, 4 levels of tube height and 2 levels of concrete compressive strength. The obtained results were evaluated in terms of PVC thickness effect (tp), 28-day concrete compressive strength effect (fc), H/D effect and D/tp effect. The findings were compared with other studies in the literature, and it is observed that while some findings are in parallel with the literature and some findings have contradiction.