Şeytan elması (Datura stramonium L.) tohum ekstraktlarının kırmızı köklü horozibiği (Amaranthus retroflexus L.), sirken (Chenopodium album L.) ve şeker pancarının (Beta vulgaris L.) tohum çimlenmesine allelopatik etkisi
Allelopathic effect of jimson weed (Datura stramonium L.) seed extracts (Amaranthus retroflexus L.), (Chenopodium album L.) and sugar beet (Beta vulgaris L.) on seed germination
  1. Tez No: 687677
  2. Yazar: MURAT TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYYAN YERGİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, şeytan elması (Datura stramonium L.) tohum ekstraktlarının tarımsal alanlarda ciddi problemlere yol açan sirken (Chenopodium album L.) ve kırmızı köklü horozibiği (Amaranthus retroflexus L.) yabancı otları ile şeker pancarı (Beta vulgaris L.) bitkisinin tohum çimlenmesine olan allelopatik etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü Fitopatoloji Laboratuvarında 2019-2020 yılları arasında yürütülmüştür. Çalışmada metanol ve su ekstraktları %1, 2, 4, 8 ve %16 konsantrasyonlarında Petri kaplarındaki tohumlara uygulanmıştır. Çalışma sonucunda konsantrasyon miktarı arttıkça çimlenmenin azaldığı görülmüştür. Özellikle metanol ekstraktının su ekstraktına göre daha etkili olduğu görülmüştür. Su ekstraktının uygulandığı tüm konsantrasyonlarda bitkilerde çimlenme meydana gelirken, metanol ekstraktının uygulandığı %8 ve %16'lık konsantrasyonlar sirken ve kırmızı köklü horozibiğinin çimlenmesini %100 engellediği görülmüştür. Bu çalışma ile özellikle tarımsal alanlarda ciddi problemlere yol açan yabancı otlara karşı alternatif bir mücadele yöntemi olarak kullanılması ve yabancı otlarla mücadelede entegre mücadeleye destekleyici bir yere sahip olacağı düşünülmektedir. Laboratuvar çalışmasında alınan bu sonuçlar tarla ve sera koşullarında da yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated that jimson weed (Datura stramonium L.) seed extracts were used to germinate seeds of lamb's quarters (Chenopodium album L.) and redrooted pigweed (Amaranthus retroflexus L.) weeds and sugar beet (Beta vulgaris L.) plant. It was aimed to determine the allelopathic effect. The study was carried out in Van Yüzüncü Yıl University Plant Protection Department Phytopathology Laboratory between 2019-2020. In the study, methanol and water extracts were applied to the seeds in petri dishes at 1, 2, 4, 8 and 16% concentrations. As a result of the study, it was observed that the germination decreased as the concentration amount increased. In particular, methanol extract was found to be more effective than water extract. While germination occurred in plants at all concentrations where water extract was applied, 8% and 16% concentrations of methanol extract applied 100% inhibited the germination of lamb's quarters and redrooted pigweed. With this study, it is thought that it will be used as an alternative control method against weeds that cause serious problems, especially in agricultural areas, and it will have a supportive role in the integrated control in the fight against weeds. It was concluded that these results obtained in the laboratory study should also be done in field and greenhouse conditions.