18-65 yaş arası bireylerin yeme tutumu ve farkındalığının araştırılması
Researching the eating attitudes and mindful eating of individuals aged 18-65
  1. Tez No: 687676
  2. Yazar: AYŞENUR AYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA İCLAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma yetişkin bireylerde yeme tutumu ve farkındalığını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Temmuz 2019-Mayıs 2021 tarihleri arasında Kocaeli'de yaşayan 127 kadın, 127 erkek olmak üzere toplam 254 gönüllü bireyin katılımı ile gerçekleşmiştir. Katılımcılara demografik bilgiler, antropometrik ölçümler, YTT-40 ölçeği, YFÖ-30 ölçeği ve besin tüketim kaydının bulunduğu anket formu araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 30,17±10,56 yıldır. Çalışmaya katılan kadınların YTT-40 puanları erkeklere göre yüksek bulunmuştur (p0,05). Kadınların erkeklere göre duygusal yeme puanı ortalaması düşük, yeme kontrolü ve yeme disiplini puanı ortalaması yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate eating attitude and awareness in adults. The study was carried out in between July 2019 and May 2021 with the participation of 254 volunteers, 127 women and 127 men, living in Kocaeli. The survey form containing demographic information, anthropometric measurements, Eating Attitudes Test (EAT-40) scale, Mindful Eating Questionnaire (MEQ-30) scale and food consumption record was applied to the participants by the researcher. The mean age of the individuals participating in the study was 30.17±10.56. The EAT-40 scores of the women participating in the study were found to be higher than the men (p0.05). The mean of emotional eating score of women was lower than that of men, and the mean of eating control and eating discipline was higher (p0.05).