4-6 yaş Kur'an kurslarında uyum süreci içerisinde karşılaşılan problemler: İstanbul örneği
In the adaptation process in 4-6 ages Quran courses problems encountered: the case of Istanbul
  1. Tez No: 687792
  2. Yazar: AYŞENUR ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA İSMAİL BAĞDATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada DİB 4-6 yaş Kur'an kurslarında eğitim gören çocukların kursa uyum sürecinde karşılaştıkları problemler incelenmiştir. İstanbul'un Şişli, Beyoğlu, Fatih ve Bahçelievler ilçelerinde görev yapan 20 4-6 yaş Kur'an kursu öğreticisine yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Öğreticilerin verdikleri cevaplar kursa uyum süreci ve aynı cevapları veren öğretici sayısı açısından değerlendirilmiştir. Yapılan araştırma neticesinde 4-6 yaş Kur'an kurslarında öğrencilerin gelişim seviyeleri, yaşları ve cinsiyetleri gibi faktörlerin kursa uyum sürecini etkilediği sonucuna varılmıştır. Ayrıca öğreticinin ve ailenin öğrenciyi destekleyen davranışları, uyum süreci etkinlikleri, kursun fizikî şartlarının öğrenciye uygunluğu öğrencinin kursa uyum sürecini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the problems faced by children attending the DIB 4-6 years old Quran courses during the course adaptation process were examined. A semi-structured interview form was applied to the 20 4-6 year old Quran course instructors working in Şişli, Beyoğlu, Fatih and Bahçelievler districts of Istanbul. The answers given by the trainers were evaluated in terms of the adaptation process to the lesson and the number of teachers who gave the same answers. As a result of the research, it was concluded that factors such as the development level, age and gender of students who are 4-6 years old who study in Quran courses affect the course adaptation process. In addition, it was determined that the behavior of the teacher and the family supporting the student, the suitability of the curriculum and the physical conditions of the lesson positively affect the student's adaptation process.