Comparison of the effects of mulligan concept and PNF ( proprioceptive neuromuscular facilitation) techniques applied ın addition to conventional treatment ın cases with adhesive capsulitis
Adeziv kapsülitli olgularda konvansiyonel tedaviye ek olarak uygulanan mulligan konsepti ve PNF (proprioseptif nöromusküler fasilitasyon) tekniğinin etkilerinin karşilaştirilmasi
- Tez No: 687802
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı adeziv kapsülit tanısı alan bireylerde konvansiyonel tedaviye ek olarak uygulanan Mulligan Concept ve PNF Tekniğinin eklem hareket açıklığı, ağrı ve uyku kalitesi üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmaya Haziran 2019-Ağustos 2020 tarihleri arasında Sportomed Suadiye Kliniği'nde hekim kontrolünde tedavi gören 42 (28K, 14E; 62,33 ± yıl) gönüllü dahil edildi. Katılımcıların özellikleri tarafımızca hazırlanan sosyodemografik anket ile değerlendirildi. Omuz hareket açıklığı bir gonyometre kullanılarak ölçüldü. Pektoralis kasları, teres major, latissimus dorsi ve rhomboid kasları mezura yardımıyla kısalık açısından değerlendirildi. Omuz Ağrısı ve Özürlülük indeksi kullanılarak hastaların ağrı şiddeti ve özürlülüğü her soru 0-10 arasında puanlanacak şekilde değerlendirildi. Kol, Omuz ve El Anketi uygulanarak üst ekstremite ağrı ve fonksiyonu değerlendirildi. Anormal skapular hareket Lateral Skapular Kayma testi ile değerlendirildi. Uyku sorunları Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ile değerlendirildi. Bireyler rastgele Mulligan Grubu (n=21) ve PNF Grubu (n=21) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki bireylere de , 20 dakikalık bir sıcak paket ve 100Hz, 0.05-0.07 MS TENS içeren geleneksel tedavi uygulandı. Hastalara ek olarak evde egzersiz programı verildi. Tedavi süresi 3 hafta boyunca haftada 5 gün olarak belirlendi. Tedavi sonunda her iki grupta EHA, kas kısalığı, ağrı, yaşam kalitesi ve uyku kalitesi açısından tedavi öncesine göre anlamlı farklılıklar vardı (p0.05). Hipotezimiz doğrultusunda adeziv kapsülitli hastalarda konvansiyonel tedaviye ek olarak uygulanan Mulligan konsepti ve PNF tekniği eklem hareket açıklığı, ağrı, yaşam kalitesi ve uyku kalitesi üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of Mulligan Concept and PNF Technique applied in addition to conventional treatment on joint range of motion, pain and sleep quality in individuals diagnosed with adhesive capsulitis. The study included 42 (28F, 14E; 62.33 ± years) volunteers who were treated under the direction of a physician in Sportomed Suadiye Clinic between June 2019 and August 2020. The characteristics of the participants were evaluated with the sociodemographic questionnaire prepared by us. Shoulder range of motions were measured using a goniometer. The pectoralis muscles, teres major, latissimus dorsi and rhomboid muscles were evaluated for shortness with the help of a tape measure. Using the Shoulder Pain and Disability index, the pain intensity and disability of the patients were evaluated in a way that each question was scored between 0-10. Upper extremity pain and function were evaluated by applying the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire. Abnormal scapular motion was evaluated with the Lateral Scapular Slip test. Sleep problems were evaluated with the Pittsburgh Sleep Quality Index. Individuals were randomly divided into two groups as Mulligan Group (n=21) and PNF Group (n=21). Individuals in both groups had the conventional treatment, which included a 20-minute hotpack and 100Hz, 0.05-0.07 MS TENS. A home exercise programme was given to the patients. The duration of treatment was 5 days a week for 3 weeks. At the end of the treatment, there were significant differences in terms of ROM, muscle shortness, pain, QoL and sleep quality in both groups compared to pre-treatment (p0.05). In the line of our hypothesis, Mulligan concept and PNF technique applied in addition to conventional treatment in patients with adhesive capsulitis have a positive effect on joint range of motion, pain, quality of life and sleep quality.