Ruhsal hastalığı nedeniyle ayaktan izlenen hastaların öz şefkat düzeyleri ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişki
The relationship between self-compassion levels and ways to cope with stress of outpatients with mental illness
  1. Tez No: 687809
  2. Yazar: AYŞE DEMİRDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE SARIKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ: Ruhsal hastalığı olan bireyler, hastalıklarının neden olduğu birçok stres faktörüyle karşı karşıya kalmaktadır. Öz şefkatin bireylerin ruhsal hastalık belirtilerine karşı koruyucu olduğu, stresli durumlara yönelik etkili başa çıkmayı geliştirdiği belirtilmektedir. Bu araştırma, ruhsal hastalığı nedeniyle ayaktan izlenen hastaların öz şefkat düzeyleri ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma, Ankara'daki bir üniversite hastanesinde, Aralık 2020- Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya ruhsal hastalığı nedeniyle ayaktan izlenen 113 hasta dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında Hasta Veri Formu, Öz Duyarlılık (Öz şefkat) Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği kullanılmıştır. İstatistik analizleri için Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paket Programı 22.0 kullanılmıştır. Sürekli değişkenler için aritmetik ortalama ± standart sapma, kategorik değişkenler için sayı ve yüzde ifadeleri kullanılmıştır. Gruplar arasındaki karşılaştırmalarda Kruskal Wallis testi ve Mann- Whitney U testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde ise Spearman's Correlation testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Individuals with mental illnesses face several stress factors caused by their mental illnesses. Self-compassion is stated as protective against mental disorder symptoms and it helps coping with stressful situations. This research was conducted to determine the relationship between the self-compassion and ways to cope with stress of the outpatients with mental illnesses. MATERIALS AND METHODS: This descriptive study was conducted between December 2020 and April 2021 in a university hospital in Ankara. A total of 113 outpatients were included in the study. Data were collected by using Patient Information Form, Self-Compassion Scale and Coping Strategies for Stress Scale Statistical Package for Social Sciences 22.0 was used for statistical analysis. Arithmetic mean ± standard deviation for continuous variables and number and percentage expressions were used for categorical variables. Kruskal-Wallis test and Mann-Whitney U test were used for comparisons between the groups. Spearman's Correlation test was used to evaluate the relationship between variables.