Responses of the strawberry cultivars to several lysophophatidylethanolamine (Lpe) treatments under greenhouse conditions
Çilek çeşitlerinin sera koşullarında çeşitli lysophophatidylethanolamine (Lpe) uygulamalarına tepkileri
  1. Tez No: 687942
  2. Yazar: MUSA ALI AMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SERÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çilek yetiştiriciliğinin sürdürülebilirliği için yüksek verim ve kalite özellikleri sağlayan en uygun girdiler kullanılmaktadır. Lizofosfatidiletanolamin (LPE), elma, kiraz, üzüm, tranzon hurması ve kesme çiçekler gibi çeşitli bahçe bitkileri ürünlerinde meyve kalite özelliklerini ve raf ömrünü artırmaya yardımcı uygulamalardan biridir. LPE, açık alan çilek üretiminde denenmiş ancak etkisi tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmada, düşük soğutma gereksinimlerine sahip kısa gün çeşitleri ('E-22', 'Sabrina', 'Calinda', ve 'Fortuna') bir serada yetiştirilmiş ve LPE'nin bir kontrol ile birlikte haftalık veya iki haftalık bazda uygulandığı iki LPE (20 ppm) işlemine maruz bırakılmıştır. 2021 yılının başlangıcından Mayıs 2021 sonuna kadar meyveler, derim olumuna geldiklerinde derilmiş ve çeşitli kalite özelliklerinde belirlenmiştir. Sonuçlar, kontrollü bir ortamda yetiştirildiklerinde LPE uygulamasının bu kısa çeşitlerin kalite özelliklerini etkilemediğini göstermiştir. Bununla birlikte, derim tarihi, çeşit ve interaksiyonlarının etkileri hemen tüm kalite özellikleri için de önemli bulunmuştur. Erken üretime yönelik sera koşullarında çilek kültürü üzerine LPE etkisinin karmaşık olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
For the sustainability of the strawberry culture, the most suitable inputs enabling high yield and quality characteristics are used. Lysophosphatidylethanolamine (LPE) is one of those inputs helping several horticultural crops elevating fruit quality characteristics and shelf life in apples, cherries, grapes persimmon and cut flowers. LPE has also been experimented in open-field strawberry production with inconclusive results. In this study, four short day cultivars ('E-22', 'Sabrina', 'Calinda', and 'Fortuna') with low chilling requirements were grown in a greenhouse and exposed to two LPE treatments (20 ppm) where LPE has been applied either week or two weeks interval basis along with an untreated control. From the beginning of 2021 to end of May 2021, the fruits were harvested at their maturity and several quality characteristics. The results demonstrated that LPE application did not affect the quality characteristics on these short day cultivars when they were grown on a controlled scheme. However, the effects of harvest date, cultivar and their interactions were found to be significant for both characteristics. It was concluded that LPE effect on strawberry culture under greenhouse conditions aiming for early production are complex.