The effect of absorptive capacity on innovation capacity
Absorbe etme kapasitesinin inovasyon kapasitesi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 687943
  2. Yazar: NURİ GÖRKEM YÖNKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkelerin orta ve ileri teknoloji üretme eğilimlimlerine göre absorbe etme kapasitesinin inovasyon kapasitesi üzerindeki etkilerinianaliz etmektir. Bu bağlamda, inovasyon kapasitesini temsil etmek için patent başvuru sayısı kullanılmıştır. Sosyal ve teknolojik absorbe etme kapasitesini temsil etmek için ise etik ve yolsuzluk, doğrudan yabancı yatırım, yükseköğretim kayıt oranı, teknolojik hazırlık, universite-sanayi araştırma işbirliği, bilimsel ve teknik yayınlar kullanılmıştır. Veri setinde kullanılan değişkenler Rekabetçi Endüstriyel Performans Endeksi, Küresel İnovasyon Endeksi ve Küresel Rekabet Endeksi'den alınmıştır.Eşanlı denklemler sisteminin özel bir tipi olan hata düzeltme yöntemi kullanılarak yapılan çalışma 60 ülke için 2013-2017 yıllarını kapsamaktadır.Analiz sonucuna göre absorbe etme kapasitesinin iki ülke grubu için de inovasyon kapasitesi üzerinde önemli bir etki yaratmaktadır. Ayrıca orta ve yüksek teknoloji üretiminde katma değer oranı yüksek olan ülkelerde özellikle teknolojik hazırlık inovasyon kapasitesi üzerinde etkili iken orta ve ileri teknoloji imalatında katma değer oranı düşük olan ülke grubunda ise etik ve yolsuzluk daha etkilidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effects of countries' absorptive capacity on their innovation capacity according to their tendency to produce medium and high technology.In this context, the number of patent applications is used to represent innovation capacity. Ethics and corruption, foreign direct investment, tertiary education enrollment rate, technological literacy, university-industry research collaboration, scientific and technical publications are used to represent social and technological absorption capacity. The variables used in the data set are taken from the Competitive Industrial Index, Global Innovation Index and Global Competition Index. The study uses a special type of simultaniuos equation models which is error correction two-stage least squares model for a panel data for years 2013-2017 and 60 countries.According to the analysis' result, absorptive capacity has a significant impact on innovation capacity for both country groups. In addition, while in countries with a high value added on medium and high technology production, technological readiness has an impact on innovation capacity, ethics and corruption are more effective in the group of countries with a low rate of value added on medium and high technology manufacturing.