Optimizasyon otomasyonu için cplex çözücüsünün web tabanlı sunucu üzerinden çalıştırılması
  1. Tez No: 687948
  2. Yazar: ONUR AKÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ZAHİD GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
IBM ILOG CPLEX programı, matematiksel model çözme konusunda yöneylem araştırmalarında sıklıkla kullanılan bir programdır. Araştırılan kaynaklarda, modellemelerin çözümündeki CPLEX ile kurulan bağlantılarda sıklıkla Excel ve masaüstü programlar kullanılmıştır. Web uygulamaları günümüzde popüler olduğundan, erişim kolaylığı sebebiyle genellikle masaüstü uygulamaların yerine tercih edilmektedir. Modellemelerin çözümünde kullanılan bu programların web ortamından sunulması, karar vericiye hem esneklik hem de kolaylık sağlamaktadır. Tez çalışmasında da bu çözümlere yenilik getirilmiş ve uygulama web ortamından sunularak kullanıcılara CPLEX konusunda esneklik sağlanmıştır. Kodlanan web uygulamasında optimizasyon problemlerinde çok bilinen reklam örneği kullanılmıştır. Günümüzde reklamcılık konusunda internet ve televizyon reklamcılığı ön plana çıkmaktadır. Bunların hedef kitleye ulaşma konusunda iyi bir bütçe ayrılan reklamın önemi büyüktür. Uygulamada, forma üreten bir şirketin televizyonlara spot ve bant reklamlar vermesi ele alınmıştır. Şirketin hangi sektörde, belirli yaş aralıklarında kaç insana hitap ettiği ve reklam maliyetleri girilerek, hedef kitleye ulaşmasında en az maliyetle çıkması ve buna bağlı olarak reklam sayıları hesaplanması amaçlanmıştır. Uygulama masaüstü ve web uygulamalarından oluşmaktadır. Bu uygulamalar Microsoft tarafından geliştirilen Visual Studio' da C# programlama dili kullanarak yapılmıştır. Veri tabanı olarak Structured Query Language Server (SQL) kullanılmıştır. Masaüstü uygulamasının görevi, görev zamanlayıcı veya Application Programming Interface (API) ile çalışıp, web uygulamasından gelen reklam parametlerini, SQL Server tablolarından okumaktır. CPLEX bağlantı kodları masaüstü programda yazılmıştır. Web uygulaması ise Active Server Page.NET (ASP.NET) Model View Controller (MVC) 4 ile yazılmıştır. Sonuç olarak çalışma başarılı bir şekilde web ortamında sunulmuş, CPLEX sayesinde verilecek reklam adetleri ve reklamlara ayrılacak minimum maliyetler hesaplanarak, reklam vermek isteyen şirketlere kolaylık sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of web applications are popular nowadays, they are generally preferred over desktop applications because of their ease of access. And however This IBM ILOG CPLEX program is frequently used in operations research in mathematical model solving. İt presents this program on the web and it provides flexibility and convenience to the decision maker. In this study, the parameters entered from the web interface which are connected to IBM ILOG CPLEX and the results are listed as an application, a specific advertising example is used in optimization problems. Today, internet and television advertising are so much famous. The importance of advertising, which is allocated a good budget in reaching their target audience is of great goal. In this application, company producing form to give spot ads to televisions. It is aimed to calculate the number of advertisements and to calculate the number of advertisements by reaching the target audience by entering the advertising costs and the number of people in which sector, in exact age ranges. The applications were made by using C# programming language in Visual Studio developed by Microsoft. Structured Query Language Server (SQL) was used as the database. The task of the desktop application is to work with the task scheduler or Application Programming Interface (API) and read the ad parameters from the web application from SQL server tables. Because of the complex things of CPLEX connection codes and non-web compatibility, those connection codes are developed in desktop software by hard. And however web application is developed in Active Server Page.NET (ASP.NET) Model View Controller (MVC) 4 which is a visual studio development tool. Here, advertising costs, the number of people in the age range to be entered and the number of people desired to reach the target audience are entered. Since waiting for the task timer and API to return, reports keep being on the screen. As a result, the targeted cost and number of ads were obtained successfully and the budget for which advertisement was allocated was calculated.