Çocukluk çağı lösemilerde febril nötropeni seyrinde akut faz reaktanlarının (CRP, PCT, PTX-3) tedaviye etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of acute phase reactants (CRP, PCT, PTX-3) on treatment in the course of febrile neutropenia in childhood leukemia, enver uslu, md., dissertation
- Tez No: 687947
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FAYİK ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada yeni enfeksiyon göstergelerinden PTX-3‟ün ateşli nötropeni ataklarındaki artış düzeyini PCT ve CRP ile karşılaştırılmasıdır. Meteryal ve Metod: Şubat 2020- Şubat 2021 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi(YYU) Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Çocuk Hematoloji Servisi‟nde lösemi tanısıyla izlenen 40 febril nötropeni atağı çalışma kapsamına alındı. Bulgular: Tekrarlayan CRP ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p = 0,320). Prokalsitonin ortalaması başlangıçta 4,29 ± 13,63 ng/dL, 24.saatte 4,91 ± 10,56 ng/dL, 72.saatte 5,65 ± 16,89ng/dL idi. Tekrarlayan prokalsitonin değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p=0,022). Başlangıç ile karşılaştırıldığında 24. saatte ölçülen prokalsitonin değeri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artmışken (p =0,049), 24. saat ile 72.saat karşılaştırıldığında herhangi anlamlı artış saptanmadı (p=1,0). Pentraksin-3 ortalaması başlangıçta 11,85 ± 7,94 ng/dL, 24.saatte 13,33 ± 7,49 ng/dL, 72.saatte 13,33 ± 7,69 ng/dL idi. Tekrarlayan PTX-3 ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p=0,031). Başlangıç ile karşılaştırıldığında 24. saatte ölçülen PTX-3 değeri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artmışken (p=0,042), 24. saat ile 72.saat karşılaştırıldığında herhangi anlamlı artış saptanmadı (p =1,0). Sonuç: Sayısal olarak vakaların az olması, takip süresinin kısa olması, kültür alma yöntemlerinin standardize edilememesi, lösemilerin risk gruplarına göre ayrılamamış olması diğer kısıtlılıklar olarak belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the increase in febrile neutropenia attacks of PTX-3, one of the new infection indicators, with PCT and CRP. Materials and Method: Between February 2020 and February 2021, 40 febrile neutropenia attacks followed up with the diagnosis of leukemia at the Yüzüncü Yıl University (YYU) Faculty of Medicine Dursun OdabaĢ Medical Center Pediatric Hematology Service were included in the study Results: There was no statistically significant a difference between repeated CRP measurements (p = 0.320).The mean of procalcitonin was 4.29 ± 13.63ng/dL at baseline, 4.91 ± 10.56ng/dL at 24 hour, and 5.65 ± 16.89ng/dL at 72. hour. There was a statistically significant difference between repeated procalcitonin measurements (p=0.022). Compared with the baseline, the procalcitonin value measured at the 24th hour increased statistically (p=0.049), but there was no significant increase when compared to the 24th hour and 72nd hour (p=1.0). Pentraxin-3 mean was 11.85 ± 7.94 ng/dL at baseline, 13.33 ± 7.49 ng/dL at 24 hours, and 13.33 ± 7.69 ng/dL at 72 hours. There was a statistically significant difference between repeated PTX-3 measurements (p=0.031). Compared with the baseline, the PTX-3 value measured at the 24th hour increased statistically (p=0.042), but there was no significant increase when compared to the 24th hour and 72nd hour (p =1.0). Conclusion: Other limitations can be stated as the small number of cases, the short follow-up period, the inability to standardize culture methods, and the inability to differentiate leukemias according to risk groups.