2011 sonrası dönemde Suriyeli kadınların Diyarbakır'da çalışma yaşamı deneyimleri
Working life experiences of Syrian women in Diyarbakir in the post-2011 period
  1. Tez No: 687959
  2. Yazar: BENGİN İNANÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF TUĞBA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada 2011 sonrası dönemde Diyarbakır'daki Suriyeli göçmen kadınların çalışma yaşamı deneyimleri aktarılmaktadır. Diyarbakır ilinde 22 Suriyeli göçmen kadın ile gerçekleştirilen görüşmeler ışığında Suriyeli göçmen kadınların göç sürecinden önceki ve sonraki çalışma yaşamları değerlendirilmiştir. Bununla birlikte Suriyeli kadınların işgücü piyasasındaki dezavantajlı konumlarını yaratan sebepler ele alınmış, zorunlu göçün kadınların çalışma yaşantıları üzerinde oluşturduğu etki tartışılmıştır. Suriyeli göçmen kadınların zorunlu göçün yarattığı mecburiyet hissi sebebi ile işgücü piyasasındaki dezavantajlı konumlarının pekiştiği ancak buna rağmen yalnızca çalışma yaşamına katılmanın dahi kadınları güçlendirici bir etki yarattığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bu çalışmada üç kuşak Suriyeli kadın arasında çalışma düşüncesinin nasıl aktarıldığı ve hangi faktörlerden etkilendiği değerlendirilmiştir. Son olarak da Diyarbakır'da deneyimleri paylaşılan sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinden yola çıkılarak, Suriyeli göçmen kadınların işgücü piyasasındaki konumlarını güçlendirecek ve adil entegrasyon tartışmaları ışığında uyum süreçlerine katkıda bulunacak politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the working life experiences of Syrian migrant women in Diyarbakır in the post-2011 period are presented. In the light of interviews with 22 Syrian migrant women in Diyarbakır, the working lives of Syrian migrant women before and after the migration process were evaluated. In addition, the reasons for creating the disadvantageous position of Syrian women in the labor market were addressed, and the impact of forced migration on women's working lives was discussed. It has been concluded that Syrian migrant women's disadvantaged position in the labour market has deepened due to the feeling of compulsion created by forced migration, but despite this, even participating in working life alone has an empowering effect on women. In this study, how the idea of working among three generations of Syrian women was conveyed and what factors were affected were evaluated. Finally, based on the activities of non-governmental organizations whose experiences are shared in Diyarbakır, policy recommendations that will strengthen the position of Syrian migrant women in the labor market and contribute to the adaptation processes in the light of fair integration discussions were presented.