COVİD-19 pandemi sürecinde yetişkin bireylerin depresyon düzeyleri ile duygusal yeme davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Study of the relationship between depression levels and emotional eating behaviors of adult individuals during the COVİD-19 pandemic
  1. Tez No: 687965
  2. Yazar: AYBÜKE GÜLİN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
COVİD-19 pandemi süreci ile birlikte depresyon düzeylerinin duygusal yeme riskini artırdığı, bireylerin daha çok sağlıksız besinlere yöneldiği, bu durumun obezitenin gözle görülebilir derecede artışına sebep olduğu, buna bağlı olarakta birçok sağlık sorunları ile karşılaşabileceği tahmin edilmektedir. Bu çalışma; COVİD-19 pandemi sürecinde yetişkin bireylerin depresyon düzeyleri ile duygusal yeme davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışmanın örneklemini yaşları 19-64 arasında değişen, 397 kadın ve 148 erkek toplam 545 gönüllü yetişkin birey oluşturmuştur. Bireylerin sosyo-demografik özellikleri, genel sağlık durumu ve beslenme alışkanlıklarına ait bilgileri saptamak için uygulanan anket formu, Google Formlar kullanılarak çevrimiçi olarak toplanmıştır. Katılımcıların duygu durumlarındaki değişimlerin bireylerin yeme davranışı üzerindeki etkisini belirlemek için Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği, bireylerin depresyon düzeylerini saptamak amacıyla Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Yetişkinlerin %37.2'sinin duygusal yeme davranışına sahip olduğu görülürken, %69.0'unda hafif, orta ve şiddetli düzeyde depresyon görüldüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is estimated that depression levels along with the covid-19 pandemic process increase the risk of emotional eating, individuals tend to unhealthy foods more, this leads to a noticeable increase in obesity, and therefore may face many health problems. This study was planned to decipher the relationship between depression levels and emotional eating behaviors of adult individuals during the COVID-19 pandemic. A total of 545 voluntary adult individuals, 397 women and 148 men, aged 19-64, made up the sample of the study. The questionnaire was collected online using Google Forms to determine information about individuals ' socio-demographic characteristics, general health status and eating habits. The Turkish Emotional Eating Scale was used to determine the effect of changes in participants 'emotional states on individuals' eating behavior, and the Beck Depression Scale was used to determine individuals ' depression levels. 37.2% of adults were found to have emotional eating behavior, while 69.0% had mild, moderate and severe depression.