Ulusal alanda ve milletlerarası özel hukuk alanında soybağının kurulmasına ilişkin düzenlemeler
Regulations regarding the establishment of the lineage in the national and in the private international law area
- Tez No: 688008
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TEVFİK ODMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Medeni Kanunu'nda soybağının kurulması için çocuk ile ana ve babası arasında kan bağı bulunması ya da evlat edinme ilişkisinin kurulmuş olması aranmaktadır. Öte yandan günümüzde tıbbi gelişmelere bağlı olarak soybağı ilişkilerine doğrudan etki eden yardımcı üreme teknikleri de kişiler hukuku, miras hukuku, usul hukuku gibi özel hukukun çeşitli alanlarında ve aynı zamanda kamu hukuku alanında da ulusal mevzuat hükümlerinin yetersiz kalmasına sebep olmuştur. Açıklanan nedenle ülkemizde Türk Medeni Kanunu ve Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun'u merkezine alan bu sistemin sorumluk hükümleri ile kıyaslanarak ortaya konulması önem teşkil etmektir. Bu kapsamda çalışmada öncelikle soybağının tanımı ve tarihi gelişimine değinilmiş, ikinci ve üçüncü bölümde soybağının ulusal hukuk ve milletlerarası özel hukuk boyutunda incelenmesi sağlanarak dördüncü ve son bölümünde soybağının kurulmasında yetki ve yargılama usulü ile yapay üreme tekniklerinin uygulanmasında ortaya çıkan sorunlar ulusal ve uluslararası mevzuat hükümleri kapsamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to establish a pedigree, it is necessary to have a blood connection between the child and his family or to establish an adoption relationship. But today, due to medical advances, assisted reproductive techniques have also led to insufficient provisions of national legislation. For this reason, it is important that this system, which is central to the Turkish Civil Code and the law on International Private Law and procedural law in our country, is put forward by comparison with the provisions of responsibility. In this context, the study primarily addressed the definition and historical development of pedigree. In the second and third sections, the examination of the pedigree in the dimension of national law and international private law was provided. In the fourth part, the problems arising in the application of authority and judicial procedure and artificial reproduction techniques in the establishment of pedigree are discussed within the scope of the provisions of national and international legislation.