Kızılırmak koşullarında bazı çeltik çeşitlerinde damla ve tava sulama yöntemlerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparing the efficiency of drip and surface irrigation methods in some rice varieties in Kizilirmak
  1. Tez No: 688013
  2. Yazar: BERKİN ARCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ÇİÇEK, DOÇ. DR. ALPASLAN KUŞVURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada; Çankırı Kızılırmak lokasyonunda çeltik (Oryza sativa L.) üretiminde damla sulama metodunun başarısı ve uygunluğu geleneksel tava sulama yöntemi ile test edilmiştir. Araştırma; 2020 yılı yaz döneminde Çankırı Karatekin Üniversitesi Kızılırmak Meslek Yüksekokulu Araştırma ve Uygulama Alanı'nda farklı çeltik çeşitleri (Osmancık 97, Yatkın, Köprü CL ve Cammeo) ana parselleri, sulama yöntemleri ise (damla sulama ve tava usulü sulama) alt parselleri oluşturacak şekilde tesadüf blokları bölünmüş parseller deneme desenine göre, 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Deneme sonunda elde edilen verilere göre damla sulama ve tava sulama yönteminin bitki boyu, birim alandaki salkım sayısı, çiçeklenme gün sayısı, olgunlaşma gün sayısı, salkım uzunluğu, yatma, fertil tane sayısı, steril tane sayısı, fertilite oranı, çeltik bin tane ağırlığı, çeltik verimi, pirinç bin tane ağırlığı, pirinç tane genişliği, pişmiş pirinç tane uzunluğu, kırık pirinç randımanı, kırıksız pirinç randımanı, kırık pirinç verimi, kırıksız pirinç verimi ve kırıklı-kırıksız pirinç verimi üzerine etkileri istatistiksel olarak önemli bulunurken salkımdaki tane sayısı ve pirinç tane uzunluğu üzerine etkileri ise istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Araştırmanın sonunda damla sulama yönteminde tava sulama yöntemine göre %92,83 su tasarrufu sağlanmış olup, en uygun çeşit olarak Cammeo önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the success and applicability of the drip irrigation method in rice (Oryza sativa L.) production in the Kızılırmak District of Çankırı Province were tested with the traditional pan irrigation method. In the summer of 2020, the research was carried out according to a randomized complete block design with split plot arrangements with 3 replications in The Research and Application Area of Çankırı Karatekin University Kızılırmak Vocational School. Different rice varieties (Osmancık 97, Yatkın, Köprü CL and Cammeo) were used to form main parcels and different irrigation methods (drip irrigation and pan irrigation) were used to form sub-plots. According to the data obtained at the end of the experiment, the impact of drip irrigation and pan irrigation method on the plant length, number of clusters per unit area, number of days to bloom, number of maturation days, cluster length, lodging, number of fertile grains, number of sterile grains, ratio of fertility, rice grain weight, rice grain width, cooked grain length, broken rice yield, rice yield, broken-unbroken rice yield were statistically significant. The impact of drip irrigation and pan irrigation method on the number of grains per cluster and rice grain length was not statistically significant. According to the research, 92,83% water saving was achieved in the drip irrigation method compared to the pan irrigation method and Cammeo was suggested as the most suitable variety.