Fermi enerjilerinde yapılan yanal ağır-iyon çarpışmalarında yük ve izotop dağılımlarının araştırılması
Investigation of charge and isotopic distributions in peripheral heavy ion collisions at fermi energies
  1. Tez No: 688104
  2. Yazar: FATMA GÜLBEYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA OĞUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde, Michigan State University (MSU) hızlandırıcılarında nükleon başına 50 MeV'lik bombardıman enerjisi ile gerçekleşen , 112,124Sn + 112,124Sn çarpışmalarında projectile atomik çekirdeklerinin parçalanması ile ortaya çıkan parçalanma ürünlerinin yük ve izotop dağılımları araştırıldı. Hesaplamalarda, kütle ve N/Z oranlarının nükleer parçalanmaya etkilerini incelemek için, 197Au, 124Sn ve 112Sn atom çekirdekleri göz önüne alındı. Bu atomların N/Z oranları sırasıyla 1.49, 1.48 ve 1.24 şeklindedir. Deneysel verilerin analizi için, istatistiksel çoklu-parçalanma modeli kullanıldı. Simetri enerjisine olası ortam (in-medium) etkilerini incelemek için izotopik eğriler, isoscaling ve N/Z analizleri kullanıldı. Bu çalışmada düşük yoğunluktaki sıvı-gaz faz geçişleri sürecindeki çoklu-parçalanmanın gerçekleştiği donma yoğunluğu bölgesinde sıvı-damlası parametrelerinin özellikle simetri enerjisi ve yüzey gerilim enerjisi parametrelerinin değişiminin parçalanma ürünlerinin dağılımına etkisi incelendi. İzotop ve yük dağılımları için deneysel değerlerin teorik olarak tekrar elde edilebilmesi için, hesaplamalarda simetri enerjisi ve yüzey gerilim katsayısı değerlerinin faz-geçiş bölgesinde anlamlı miktarda farklı değerler alması gerektiği gösterildi. Sonuçların yakın zamanda bulunan sonuçlarla uyum içinde olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have investigated the charge and isotopic distributions of the projectile fragments emerging from the heavy-ion collisions 112,124Sn + 112,124Sn at 50 MeV/nucleon incident beam energy, performed at the cyclotron of Michigan State University (MSU). For our calculations, we consider 197Au, 124Sn and 112Sn nuclei to investiate the effects of neutron-to-proton ratios (N/Z) to the multifragmentation picture. Their N/Z ratios are 1.49, 1.48, and 1.24 respectively. For the analyses of the data, we carried out the calculations within the statistical multifragmentation model (SMM). The possible in-medium modification of symmetry energy parameter were studied by means of isotopic curves, isoscaling and N/Z analyses . In this study, we investigate the effects of liquid-drope parameters, particularly the symmetry energy and surface energy parameters on the fragment distributions of multifragmentation at low-density freeze-out region. It is shown that a significant modifications of the symmetry energy and surface energy coefficients are found necessary to reproduce experimental data of isotope and charge distributions, respectively, in the phase transition region. It is seen that our results are in agreement with recent studies.