Burdur ili besi sığırcılığının genel yapısı ile biyogüvenirliliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of burdur fattening cattle's general structure and biosecurity
- Tez No: 688123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, Burdur İli besicilik faaliyetleriyle ilgili olarak Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün verilerine dayanarak besi işletmelerinin mevcut durumunu ortaya koymak ve çözüm önerileri üretmek amacıyla yapılmaktadır. Bu amaçla, çeşitli ilçelerde bulunan ve Kırmızı Et Üreticiler Birliğine üye olan işletmeler ve bu işletmelerde yetiştirilen besi sığırları materyal olarak kullanılmıştır. Araştırma bulgularını elde etmek için 60 adet sorudan oluşan bir anket formu düzenlenmiştir. Her bir anket işletme sahibi ile yüz yüze görüşerek işletme yerinde yapılmıştır. Bu sorulara alınan cevaplar, frekans analizi ile değerlendirilerek, araştırma bulguları olarak sunulmuştur. Hazırlanan anket yardımıyla yetiştiricilerin eğitim durumları, barınak özellikleri, yem kaynakları, biyogüvenlik kuralları gibi konularda işletmeleri tanımlayan bilgiler elde edilmiştir. Anket uygulanan işletme sahiplerinin büyük çoğunluğun uzun süredir besi hayvancılığı yaptıkları ve bu süre içinde besicilik eğitimlerine katılma konusunda yetersiz kaldıkları belirlenmiştir. Besi işletmesi sahiplerinin eğitim düzeyleri düşük oldukları gözlenmiştir. Bu durum besicilik faaliyetlerinin bilimsel bir temele dayanmayacağı görülmektedir. Çok çeşitli yaşlardan ve ırklardan hayvanların bulunduğu işletmelerin bazılarında, tüm hayvanların bir arada oldukları tespit edildi. İşletmelerin bazıları kısa aralıklarla temizlediğini beyan ederken, bazıları da bu işi otomatik sıyırıcılar ile yaptığını belirten işletmelerde zeminin oldukça kirli olduğu gözlenmiştir. Yetiştiricilerin biyogüvenlik kurallarına uymadıklarından dolayı en sık karşılaşılan sağlık sorunlarının pnömoni gibi solunumla ilgili hastalıklar ve bunları ayak-tırnak sorunlarının izlediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is carried out in order to reveal the current situation of the fattening enterprises and to produce solution suggestions based on the data of the Provincial Directorate of Agriculture and Forestry regarding the livestock activities in Burdur Province. For this purpose, the enterprises that are members of the Red Meat Producers Union in various districts and the beef cattle raised in these enterprises were used as materials. A questionnaire form consisting of 60 questions was prepared to obtain the research findings. Each questionnaire was conducted on the premises by interviewing the business owner face to face. The answers to these questions were evaluated with frequency analysis and presented as research findings. With the help of the prepared questionnaire, information that defines the enterprises on subjects such as the training status of the breeders, shelter characteristics, feed sources, biosecurity rules was obtained. It has been determined that the majority of the owners of the enterprises surveyed have been breeding livestock for a long time and they are insufficient to participate in the livestock training during this period. It has been observed that the education level of the livestock owners is low. In this case, it is seen that livestock activities do not have a scientific basis. In some of the holdings with animals of a wide variety of ages and races, all animals were found to coexist. While some of the enterprises declared that they cleaned it at short intervals, it was observed that the floor was quite dirty in the enterprises, which stated that they did this job with automatic scrapers. As the breeders do not obey the biosecurity rules, it has been determined that the most common health problems are respiratory diseases such as pneumonia and toenail problems