Eğimli bağda farklı anaç ve salkım seyreltme uygulamalarının Cabernet Franc üzüm çeşidinin verim ve kalite üzerine etkisi
The effect of different rootstocks and cluster thinning on yield and quality in cv. Cabernet Franc in sloping vineyard
- Tez No: 688124
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KORKUTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Bu çalışma 2019-2020 ve 2020-2021 vejetasyon periyodlarında iki yıl süreyle Tekirdağ ili Şarköy ilçesi sınırları içinde yer alan özel üretici bağında yürütülmüştür. Deneme alanı 40° 39' 12.00“ K ve 27° 03' 20.00”D koordinatları içerisinde yer almaktadır. 13 yaşındaki Fercal ve 140Ru anaçları üzerine aşılı Cabernet Franc üzüm çeşidi kullanılmıştır. Bağ; 2,1 m X 1,0 m sıra arası ve sıra üzeri mesafede dikilmiş, gövde yüksekliği 70 cm, Espalye (duvar) sisteminde tek kollu kordon terbiye şeklindedir ve K-G doğrultuda dikilmiştir. Bağ parselinin rakımı en yüksek 327 m ile en düşük 309 m arasındadır. Bu araştırmada; anaç, konum, salkım seyreltme uygulamalarının yaprak su potansiyeli ile üzüm verim ve kalitesi üzerine etkileri belirlenmiştir. Tekirdağ ilinde; sıcaklıkların yıllar içerisinde arttığı ve yağış rejimlerinin değişiklik gösterdiği söylenebilir. Özellikle ben düşme ile hasat arasında yükselen sıcaklıklar ve yağışın az olması asmayı, salkımları ve dolayısıyla taneleri olumsuz etkilemektedir. Tekirdağ ili Şarköy ilçesi koşullarında Cabernet Franc üzüm çeşidinden yüksek kalitede verim almak için, istenen amaca göre Fercal (yüksek şeker, asit, pH) veya 140 Ru (yüksek antosiyanin, polifenol, tanen) anacı seçilebilir. Eğimdeki konum açısından Üst uygulaması tercih edilebilir. Salkım seyreltme uygulamalarından da %25 S yapılması önerilebilir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a private vigneron's vineyard located within the borders of Sarkoy district of Tekirdag province for two consecutive years in 2019-2020 and 2020-2021 vegetation periods. The trial area is located within the coordinates of 40° 39' 12.00“ N and 27° 03' 20.00”E. Cabernet Franc grape variety grafted on 13-year-old Fercal and 140Ru rootstocks was used. Vineyard planted at 2.1 m X 1.0 m distance between and above rows, body height of 70 cm, single-arm cordon finishing in Espalier system and sewn in N-S direction. The altitude of the vineyard plot is between the highest 327 m and the lowest 309 m. In this study; the effects of rootstock, location, cluster thinning applications on leaf water potential and grape yield and quality were determined. In the province of Tekirdag; it can be said that temperatures have increased over the years and precipitation regimes have changed. The rising temperatures and the lack of precipitation, especially between the fall and the harvest, adversely affect the vine, the clusters and therefore the grains. Fercal (high sugar, acidity, pH) or 140 Ru (high anthocyanin, polyphenol, tannin) rootstock can be selected according to the desired purpose in order to obtain high quality yield from Cabernet Franc grape variety in the conditions of Sarkoy district of Tekirdag province.“Top”application can be preferred in terms of position on the slope. It was also found that it is advisable to make“25% S”from cluster thinning applications.