Papiller tiroid kanseri boyun metastazını saptamada FDG PET etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of A FDG PET effectiveness in detection of neck metastases in papillary thyroid cancer
- Tez No: 688148
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN TUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son yıllarda popülaritesinin artmasıyla birlikte FDG PET çeşitli malign hastalıklarda tanısal yöntem olarak sıklıkla başvurulan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizim çalışmamızda papiller tiroid kanseri tanılı vakalarda boyun lenf nodu metastazlarını saptamada FDG PET etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Bu retrospektif çalışmamızda Ocak 2012-Mayıs 2021 yılları arasında kliniğimize başvuran, tiroid bezinde papiller kanser tanısı histopatolojik olarak doğrulanmış olan ve boyun lenf nodlarına yönelik cerrahi girişim yapılmış 68 hasta dahil edildi. Hastalarımızın operasyon öncesinde çekilen FDG PET görüntülemeleri ve raporları incelendi. Histopatolojik tanı ile FDG PET görüntülemeleri ve raporları eşleştirildi. Çalışmamıza dahil edilen 68 hastanın 56'sı histopatolojik olarak papiller kanser tanısı almış olup 12 hastanın histopatolojisi negatif olarak raporlanmıştır. Histopatolojisi pozitif olan 56 hastanın 49'unda FDG PET tutulumu mevcut olup, negatif gruptaki 12 hastanın 3'ünde tutulum gözlenmemiştir. Çalışmamızın sonuçlarına göre servikal metastazları saptamada FDG PET'in sensitivitesi %87.5 ve spesifitesi %25 olup boyun metastazının saptanmasında diğer tetkiklerle birlikte önemli bir yol göstericidir.
Özet (Çeviri)
FDG PET emerges as a method frequently used as a diagnostic method in various malignant diseases, with the increase in popularity in recent years. In our study, we aimed to evaluate the effectiveness of FDG PET in detecting neck lymph node metastases in cases with papillary type thyroid cancer. In this retrospective study, 68 patients who applied to our clinic between January 2012 and May 2021, whose diagnosis of papillary cancer in the thyroid gland were confirmed histopathologically and who underwent surgical intervention for neck lymph nodes were included. FDG PET films and reports of our patients taken before the operation were reviewed. Histopathological diagnosis and FDG PET films and reports were matched. Of the 68 patients included in our study, 56 were diagnosed with papillary cancer histopathologically, and the histopathology of 12 patients was reported as negative. FDG PET uptake was present in 49 of 56 patients with positive histopathology, and no involvement was observed in 3 of 12 patients in the negative group. In our study, FDG-PET demonstrated a patient-based sensitivity of %87.5 specificity of %25. It is an important guide along with other examinations.