Mikro ve nano dolgu malzemelerinin enzimatik yöntemle yüzeylerinin modifikasyonu
Surface modification of micro and nano fillers by enzymatic method
  1. Tez No: 688208
  2. Yazar: MERVE DANIŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. AYHAN ORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, dolgu malzemelerinin yüzey modifikasyonunda enzimlerin kullanılmasıyla yüzey modifikasyonu için güvenilir bir alternatif proses geliştirebilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, dolgu malzemesi olarak sıklıkla kullanılan hidroksiapatit, montmorillont, silika ve grafen oksit yüzeyleri lipaz enziminin biyokatalizör olarak kullanılmasıyla modifiye edilmiştir. Modifiye edilen malzemelerin kimyasal yapısı Fourier dönüşümlü kızıl ötesi (FTIR) spektroskopisi ve Raman spektroskopisi kullanılarak incelenmiştir. Maddelerin kütle kayıpları ve bozunma ısıları TG-dTG ölçümleri ile belirlenmiştir. Partiküllerin yüzey morfolojisi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiş ve ayrıca enerji dağılımlı x-ışını analizleri (EDX) kullanılarak partiküllerin elementel analizi yapılmış ve modifikasyon işlemlerinin gerçekleştiği doğrulanmıştır. Enzimatik yöntemle yüzey modifikasyonu işlemlerinin gerçekleştirilebildiği kanıtlandıktan sonra bu reaksiyon için çalışma koşulları çalışılan her dolgu malzemesi için ayrı ayrı araştırılmış ve optimum çalışma koşulları belirlenmiştir. Daha sonra, yöntemin diğer enzimler ile de çalışabilirliğinin doğrulanması amacıyla aynı dolgu malzemelerinin yüzeyleri esteraz enzimi kullanılarak modifiye edilmiş ve karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aimed to develop a reliable alternative process for surface modification of filling materials by using enzymes. For this purpose, hydroxyapatite, montmorillonite, silica, and graphene oxide surfaces, which are frequently used as fillers, were modified by using lipase enzyme as biocatalyst. The chemical structures of the modified materials were investigated using Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and Raman spectroscopy. The mass losses and decomposition temperatures of the materials were determined by TG-dTG measurements. The surface morphologies of the particles were examined by Scanning Electron Microscopy (SEM), and the elemental analyses of the particles were performed using Energy Dispersive X-Ray Analysis (EDX). The working conditions for this reaction were investigated separately for each filler, and optimum working conditions were determined. In addition, in order to verify the usability of this method with other enzymes, the surfaces of the same filling materials were modified using esterase enzyme, and then the related characterizations were carried out.