Deneysel spinal kord iskemi –reperfüzyon hasarında selektif bir fosfodiesteraz ııı ve adenozin geri alım inhibitörü olan cilostazol'ün etkileri
The effects of cilostazol, which is a selective phosphodiesterase iii and adenozine reuptake inhibitor, in experimental spinal cord ichemia-reperfusion damage
- Tez No: 688238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN YAŞAR, DOÇ. DR. YUSUF KALKO
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Bezm-i Alem Vakıf Gureba Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Biz bu deneysel çalışmada, aort cerrahisi sırasında spinal kord iskemisi sonucu gelişen komplikasyonlara engel olabilmek için, cilostazol uygulamanın etkilerini araştırdık. Çalışmada 24 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçanlar kullanıldı. Sıçanlar, Grup 1 (Kontrol), Grup 2 (İskemi) ve grup 3 (Cilostazol) olarak 3 eşit gruba bölündü. Spinal kord iskemisi renal arterlerin altından ve aortik bifurkasyonun üzerinden aortanın 45 dakika süre ile klemplenmesi ile sağlandı. Grup 3 'e iskemi öncesi intraperitoneal olaral cilostazol verildi. Aortik klemplerin kaldırılmasından 24 ve 48 saat sonra tüm deneklere nörolojik değerlendirme yapıldı. Histopatolojik değerlendirme için spinal kordların tamamı çıkartıldı. Sonuç olarak Kontrol grubundaki tüm sıçanların nörolojik değerlendirilme skorları normal bulundu. Grup 2'deki sıçanların nörolojik performansları Grup 1 ve Grup 3' e göre oldukça düşük bulundu. Buna karşın 3. grubun nörolojik skorları 2. gruba göre oldukça yüksek bulundu. (p=0,0018). Histopatolojik bulgular nörolojik bulgularla korele idi. Cilostazol uygulanan 3. grupta iskemi grubuna göre motor nöron hasarının(p=0,0079), myelin harabiyetinin(p=0,0023) ve ependimal hücre harabiyetinin(p=0,020) oldukça az olduğu görüldü. Bu deneysel çalışmanın sonucuna göre iskemi öncesi tek doz cilostazol uygulaması spinal kord iskemisi üzerine koruyucu etkisi olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this experimental study, we examined the effects of cilostazol appliement during aortic surgery to prevent the compliations of spinal kord ischemia. 24 wistar albino male rats were used in this study. Rats were devided into three equal groups, Group 1 (Control), Group 2 (Ischemia), Group 3 (Cilostazol). Spinal cord ischemia was induced by clamping the aorta both below the renal artery and above the aortic bifurcation for 45 minutes. Neurologic statüs was assemed for all subjects at 24 and 48 hours. Spnial cords were harvested for histopathologic analysis. All control operated rats had a normal neurologic outcome, , the mean neurologic performance scores of the Group 2 were found to be significantly lower than those of groups 1 and 3. Although the mean neurologic scores of the group 3 were significantly higher than those of Group 2.(p=0,0018). Histologic outcomes correlated well with the neurologic outcomes. Group 3 pretreated with cilostazol; motor deficits (p=0,0079), myelin injury (p=0,0023) and ependimal cell injury (p=0,020) were found to be significantly lower than Group Ischemia. According to this experimental study, a single dose of cilostazol given before ischemia has a preventive effect on the spinal cord ischemia.