Atwood's The Handmaid's Tale and The Testaments as totalitarian feminist dystopias
Totaliteryan feminist distopyalar olarak Atwood'un The Handmaid's Tale ve The Testaments
  1. Tez No: 688237
  2. Yazar: SILA ERDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLSEN GÖKÇEN ULUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tarih boyunca, totaliter rejimler demokrasinin sunduğu özgürlükten faydalanıp, baskıcı ideolojileriyle halkı manipüle ederek bu hakkı sömürmüştür. Totaliter rejimler özünde ataerkildir, iki ideolojinin de buluştuğu nokta kadınları baskılamaktır.“Total”kontrolü ele geçiren bu ataerkil toplumlara dayalı rejimler, kadınları sömürerek sadece domestik alanla ilgilenmesi beklenen ideal kadın imajı yaratmıştır. Edebiyat, çoğu kez bu tür rejimler altında mahvolan hayatlara değinir. Diğer taraftan, yazarlar sadece totaliteryan yönetim tarafından ezilen halkı desteklemek için değil, aynı zamanda insanların pasif ve duyarsız kalabilmeleri durumunda gerçekleşebilecek olan muhtemel bir hükümet değişikliğine karşı uyarmak için de seslerini yükseltmişlerdir. Bu sebeple, Margaret Atwood, okuyucularını ikaz etme amacıyla, Gilead isminde totaliter bir hükümetin kontrolü altında yönetilen distopik bir dünya yaratmıştır. Gilead'de düzen Komutanlar ve Komutanların astı olan ve onların kurduğu sistemi gözetmekle yükümlü olan Teyzeler tarafından yürütülür. Otorite, vatandaşları hayatın her alanında, hem kamusal alanda hem özel alanda kısıtlamaktadır. İzole edilmiş ve yalnızlaştırılmış bireyler, ya da yığınlar, totaliter ideoloji tarafından oluşturulan kurguya inanmaları için boyun eğdirilirler: gerçekler çarpıtılır, cinayetler bir insanın vatanı uğruna yapmak zorunda olduğu fedakarlıklar olarak adlandırılır ve yeni“normalle”birlikte atomize edilmiş bireylerin sosyal gruplara ait olma hissinin yıkıldığı bir hiyerarşik düzen yaratılır. Bu tezin amacı totaliter kontrolün öncelikli hedefi olan kadınların hayatını incelerken, Gilead hükümetinin yapısına ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
Historically, totalitarian regimes use the freedoms that democracy offers and exploit these civic rights to manipulate their citizens with an oppressive ideology. Totalitarian regimes are patriarchal in their essences, for among their targets to oppress women take the lead. After having“total control,”these patriarchally-based regimes expect to create an idealized version of women whose would only be responsible for domestic work. Literature often addresses issues pertaining to lives destroyed under such regimes. Some authors have raised their voices not only to give voice to individuals who were abused by the totalitarian domination of patriarchy but also to warn their readers about the possibility of a change towards totalitarianism because of the indifference of citizens. Likewise, in order to alert her readers Margaret Atwood created a dystopian state called Gilead which is ruled by a totalitarian authority. The order in Gilead regime is regulated by the Commanders and the Aunts, their female inferiors, who are in charge of keeping the order among women. The authority limits freedoms in every facet of life, both public and private. The isolated and lonely individuals, or the mass, are forced to believe in the fiction formed in accordance with the totalitarian ideology: reality is distorted, murders are called sacrifices for the sake of one's country and a new“normal”is created in which individuals are so atomized that all sense of belonging is destroyed. This dissertation aims at providing an insight into the analysis of women as the primary target of totalitarian domination while examining the formation of the Gilead government.