Nergis (Narcissus tazetta) çiçeğinin depolama ve vazo ömrü performansı üzerine aminoetoksivinilglisin (AVG) ve modifiye atmosfer paketleme (MAP) uygulamalarının etkisi
Effect of aminoethoxivinylglycine (AVG) and modified atmosphere packaging (MAP) on storage and vase life perfromance of narcissus (narcissus tazetta) flower
- Tez No: 688313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma nergis çiçeğinin (Narcissus tazetta L.) depolama ve vazo ömrü performansı üzerine aminoetoksivinilglisin [AVG, (5 ppm)] ve modifiye atmosfer paket (MAP) uygulamalarının etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Hasat edilen nergis çiçeklerinde, 5 ppm dozunda AVG ve saf su (kontrol) ile su çektirme işlemi uygulanmıştır. Su çektirme yönteminden sonra nergis çiçekleri kontrol (saf su), MAP, AVG ve AVG+MAP olmak üzere 4 farklı uygulamaya ayrılmıştır. Çiçekler 30 gün süre ile 2±0.5 °C ve %95±5 oransal nem içeren soğuk hava deposunda muhafaza edilmiştir. Nergis çiçeklerinin depolama süresince gonca açma yüzdesi, vazo ömrü süresince (10, 20 ve 30 gün sonunda) ise vazo ömrü, günlük su alınımı, toplam su alınımı, nispi taze ağırlık, açmış gonca yüzdesi, SPAD indeksi ve solunum hızı parametreleri incelenmiştir. AVG+MAP uygulaması su alınımı, oransal taze ağırlık, gonca açma yüzdesi ve vazo ömrüne olumlu etki ettiği gözlenmiştir. Bunun yanı sıra AVG+MAP uygulamasının depolama süresince ağırlık kaybının engellenmesi ve goncaların açılmasının geciktirmesi üzerine olumlu etkisi olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
This study was carried out to asses the effects of aminoethoxyvinylglycine [AVG, (5 ppm)] and modified atmosphere package (MAP) applications on the storage and vase life performance of narcissus flowers (Narcissus tazetta L.). In the harvested narcissus flowers, water extraction was applied with 5 ppm dose of AVG and pure water (control). After the water extraction method, the narcissus flowers were divided into 4 different applications as control (pure water), MAP, AVG and AVG+MAP. The flowers were stored for 30 days in a cold storage at 2±0.5 °C and 95±5 % relative humidity. Percentage of narcissus blooms during cold storage, vase life, daily water intake, total water intake, relative fresh weight, blooming bud percentage, SPAD index and respiratory rate parameters were investigated during vase life (after 10, 20 and 30 days). It was observed that AVG+MAP application had a positive effect on water intake, proportional fresh weight, bud opening percentage and vase life. In addition, it was observed that AVG+MAP application had a positive effect on delaying weight loss and the opening of buds during storage