A joint policy for preventive maintenance and spare part inventory control
Önleyici bakım ve yedek parça envanter kontrolü için bir politika
  1. Tez No: 688412
  2. Yazar: TUNA BERK KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP PELİN BAYINDIR, DOÇ. DR. İSMAİL SERDAR BAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Makine arızaları, üretim sistemlerinde üretim kesintisinin başlıca nedenidir ve önemli kar kayıplarına yol açar. Önleyici bakım faaliyetleri, arıza sıklığını belirli bir noktaya kadar ayarlayabilir. Hem arıza hem de önleyici bakım faaliyetleri yedek parça kullanılarak yapılmaktadır. Yedek parçaların tedarik süreleri yaygın olduğundan ve ölçek ekonomileri mevcut olduğundan, stokta yedek parça bulundurmak mantıklıdır. Bakım ve envanter kontrolü genellikle sektördeki farklı fonksiyonel birimler tarafından planlanır, ancak bunları birlikte yönetmek şirketlerin karlarını değiştirebilir. Bu çalışmada, ortak bir önleyici bakım ve envanter yönetimi politikası öneriyoruz. Amaç, Yenileme Ödül Teorisi kullanılarak karakterize edilen beklenen uzun vadeli kar oranını maksimize etmektir. Ayrıca, genellikle pratikte uygulanan beş merkezi olmayan karar verme stratejisini de tanıtıyoruz. Hesaplamalı analizler yoluyla, önerilen ortak politika ve merkezi olmayan karar verme stratejilerinin performansları, farklı problem parametreleri seviyeleri altında araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Machine failures are the primary cause of production disruption in manufacturing systems, leading to significant profit loss. Preventive maintenance activities can adjust the frequency of failures to a certain point. Both failure and preventive maintenance activities are conducted by using spare parts. It is reasonable to stock spare parts in the inventory since procurement lead times of spare parts are common, and economies of scale are available. Maintenance and inventory control are usually planned by different functional units in the industry, although jointly managing them can change the profits of the companies. In this study, we propose a joint preventive maintenance and inventory management policy. The objective is to maximize the expected long-run profit rate, characterized by utilizing Renewal Reward Theory. We also introduce five decentralized decision-making strategies, which are usually applied in practice. Through computational analyses, performances of the proposed joint policy and decentralized decision-making strategies are investigated under different levels of problem parameters.