Bulanık kümeleme yöntemi ile meme kanseri çekirdeği segmentasyonu
Breast cancer nuclei segmentation with fuzzy clustering method
  1. Tez No: 688434
  2. Yazar: AMANI ABRAHEEM SALIM ALSHOUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KANDEMİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde, histopatolojik görüntülerde çekirdek meme kanseri tespiti ve segmentasyonu için bir yaklaşım önerilmiştir. Bu yaklaşım, çok büyük etiketli görüntülere sahip bir yardımcı alan üzerinde önceden eğitilmiş ve tamamen bağlı katmanlardan oluşan ek bir ağ ile birleştirilmiş bir bulanık kümeleme yöntemine dayanır. Bu tezde, kümeleme ve segmentasyon için bulanık kümeleme ortalaması kullanılmıştır ve meme kanseri çekirdek tespiti için etkili yollar elde edilmiştir. Bu nedenle, meme kanseri çekirdeklerinin merkezlerini tespit etmek için bir bulanık kümeleme ortalaması kullanılmış, daha sonra çıkarılan merkezler, temel doğruluk örnekleri ile karşılaştırılmıştır. Bahsedilen yöntemler 810 histolojik görüntüden 489 görüntüye uygulandı. Bu çalışmada, tespit ve segmentasyon gibi birçok aşama kullanılarak gerçekleştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER:Görüntü segmentasyonu, Bulanık kümeleme ortalaması, Çekirdek görüntüsü
Özet (Çeviri)
In this thesis, an approach for nuclei breast cancer detection and segmentation in histopathological images is proposed. This approach relies on a fuzzy clustering method, which is pre-trained on an auxiliary domain with very large labelled images, and coupled with an additional network composed of fully connected layers. In this thesis, fuzzy clustering mean is used for clustering and segmentation and get the effective ways for breast cancer nuclei detection. Wherefore, a fuzzy clustering mean has been used to detect the centers of breast cancer nuclei, then the extracted centers were compared with the ground truth samples. The mentioned methods were applied by using 489 images from 810 histological images. that this work passes through many experimental stages, of detection and segmentation by applying a combinations of more than one effective methods. KEYWORDS:Image segmentation, Fuzzy clustering mean, Nuclei image