Laparoskopik kolesistektomi cerrahisinde quadratus lumborum blok tip II, erektör spina plan bloğu ve trokar yerine lokal anestezik infiltrasyonunun postoperatif ağrı üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the Effects of Quadratus Lumborum Block Type II, Erector Spinae Plane Block and Local Anesthetic Infiltration Into Trocar Insertion Sites on Postoperative Pain in Laparoscopic Cholecystectomy Surgery
- Tez No: 688436
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ KÜRŞAD
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmanın primer amacı; Quadratus Lumborum Blok Tip II, Erektör Spina Plan Bloğu ve trokar yerine lokal anestezik infiltrasyonunun laparoskopik kolesistektomi sonrası postoperatif opioid tüketimine etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Fakülte etik kurul onayı alındıktan sonra ASA I-II grubu, planlı laparoskopik kolesistektomi cerrahisi geçirecek olan, 18-60 yaş arası, bilinen kalp, böbrek, karaciğer, hematolojik hastalığı ve alerji öyküsü olmayan, çalışmaya katılmayı kabul eden 102 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar zarf yöntemi ile randomize olarak eşit üç gruba ayrıldı. Birinci grup lokal anestezik infiltrasyon grubu, ikinci grup QLB II ; üçünçü grup EREKTÖR SPİNA PLAN BLOĞU olmak üzere belirlendi. İki ve üçüncü grupta hastalar operasyondan 30 dk önce blok yapılmak üzere blok odasına alındı, nabız, tansiyon arteriel ve SpO2 monitörizasyonu yapıldı. İşlem yapılacak bölge ve USG probu steril olarak hazırlandı. 2 ml serum fizyolojik ile iğnenin yeri doğrulandıktan sonra 20 ml %0,25'lik bupivakain ile blok uygulandı. Aynı işlem diğer taraf içinde uygulandı. Lokal infiltrasyon grubunda 20 ml %0,25'lik bupivakain trokar yerlerine 5ml olacak şekilde uygulandı. Hastalara ameliyat sonrası uyanma odasında hasta kontrollü analjezi cihazı (HKA) bağlandı. Hastalar postoperatif takip ve değerlendirilmeleri çalışma grubu hakkında bilgisi olmayan bir araştırmacı tarafından yapıldı. VAS>3 ve üzeri olan hastalara kurtarıcı analjezik olarak 1mg/kg dan tramadol yapıldı. İlk analjezik zamanı HKA cihazına ilk bastığı zaman olarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of this study is; to investigate the effect of Quadratus Lumborum Block Type II, Erector Spinae Plane Block and Local Anesthetic Infiltration Into Trocar Insertion Sites on postoperative opioid consumption after laparoscopic cholecystectomy. Materials and Methods: After approval of the faculty ethics committee, 102 patients, ASA I-II group, who will undergo planned laparoscopic cholecystectomy, between the ages of 18-60, who do not have a known heart, kidney, liver, hematological disease or allergy history, and who agreed to participate in the study were included in the study. Patients were randomly divided into three equal groups using the envelope method. The first group is the local anesthetic infiltration group, the second group is QLB II; the third group was determined as the ERECTOR SPINAE PLANE BLOCK. In the second and third groups, patients were taken to the block room 30 minutes before the operation, and their pulse, arterial blood pressure and SpO2 were monitored. Part of the body where the block will be performed and the USG probe were prepared sterile. After the location of the needle was confirmed with 2 ml of saline, a block was performed with 20 ml of 0.25% bupivacaine. The same process was applied for the other group. In the local infiltration group, 20 ml of 0.25% bupivacaine was applied to the trocar sites in 5 ml. A patient-controlled analgesia device (PCA) was given to the patients in the postoperative recovery room. The postoperative follow-up and evaluation of the patients were performed by a researcher who had no knowledge of the study group. Patients with VAS> 3 and above received 1mg / kg tramadol as a rescue analgesic. The first analgesic time was recorded as the first time he pressed the PCA device. Results: There was no statistically significant difference between Group ESP (n=34), Group QLBII (n=34) and Group K (n=34) (trocar site local anesthetic infiltration group) in terms of the amount of fentanyl consumption in the postoperative 24 hours (p>0.05).