Hastaneye yatan çocuklarda malnütrisyon durumunun değerlendirilmesi
Determination of nutritional status among hospitalized children
- Tez No: 688468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Malnütrisyonun tüm yaş grubundaki çocuklarda etkisi olmakla birlikte 5 yaş altı çocuklarda motor gelişimde gerilik ve mental bozukluklara neden olduğu ve özellikle hastanede yatan çocuklarda, yatış süresinin uzaması, morbidite ve mortalite artışı, komplikasyonlarda artış, yaşam kalitesi ve maliyet artışı gibi olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Bu nedenle erken dönemde çocuklarda yetersiz beslenme ve malnütrisyonun belirlenmesi önem taşımaktadır. Böylece beslenme ile ilişkili komplikasyonlar ve hastane yatış süresi azalabilir veya önlenebilir. Bu çalışmada, yatarak tedavi gören çocukların hastaneye yatışında ve hastaneden taburculuk sırasında malnütrisyon durumunu değerlendirmek ve malnutrisyonun derecesini saptamak, hastane yatışının ve diğer faktörlerin malnütrisyon durumu üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ekim 2020 ile Mart 2021 tarihleri arasında çocuk servisine yatışı yapılan, kronik hastalığı olmayan, 1 günden uzun süre yatacak olan 1 ay -18 yaş arasında olan ve ailelerinden yazılı onam alınan çocuklar dahil edilmiştir. Bulgular: Hastalarımızın yatış süresi ortalama 8,44±4,43 gün idi. Olguların %65,4'ünde (n=85) yatış sırasında enfeksiyon bulunmaktaydı. Olguların %23,1'inde yatış sırasında akut malnütrisyon saptandı. Hastaneden taburculuk sırasında ise yatan tüm çocukların %21,5‟si akut malnütrisyonlu idi. Taburculuk sırasında malnütrisyon sıklığında değişiklik yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Malnutrition causes motor and mental disorders in children under 5 years of age and it has been reported to have negative effects on morbidity, mortality, length of hospital stay, quality of life, complications and cost, especially in hospitalized children.So, it is important to determine malnutrition and malnutrition in children at an early stage. Thus, nutrition-related complications and hospital admissions can be reduced or prevented. In this study, it was aimed to evaluate the status of malnutrition during hospitalization and discharge of inpatient children and to determine the degree of malnutrition, to investigate the effect of hospitalization and other factors on malnutrition status. Material and Methods: Children between 1 month and 18 years of age who were admitted to the pediatric ward between October 2020 and March 2021, who had no chronic disease, who were hospitalized for more than 3 day, and who received written consent from their families were included in the study. Results: The median age of our patients were 5.08±4.61 years. The duration of hospitalization was 8.44±4.43 days on average. In 65.4% of cases (N=85), infection was observed during hospitalization.Acute malnutrition was detected during hospitalization in 23.1% of cases. At the time of discharge from the hospital, 21.5% of all inpatient children were acutely malnourished. There was no change in the frequency of malnutrition during discharge (p>0.05).