Data security and protection in electronic commerce management
Elektronik ticaret yönetiminde veri güvenliği ve korunma
- Tez No: 688474
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE ULUTAGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
E-ticaretteki hızlı büyüme, web sitesi programcıları üzerinde daha fazla baskı oluşturdu. Bunun nedeni, internet güvenliği sorunlarının daha fazla incelemesi ve ciddi şekilde tartışılması gerektiğidir. Bu çalışma, bilgi güvenliği konularını tartışmış ve analiz etmiştir. Bu çalışma Irak E-ticaret sitelerinden birine uygulandı. Web sitesi (The Elryan çevrimiçi alışveriş pazarı) https://www.elryan.com/ar/. Çalışmanın amacı, siteyi çevrimiçi finansal işlemler için hazır ve güvenli olacak şekilde hazırlamaktır. Sitede güvenlik sorunları olup olmadığını kontrol etmek ve bulunursa bu sorunları düzeltmek için dört adım gerçekleştirildi. İlk adım, site işletim sistemini ve bileşenlerini incelemek. İkinci adım, olası herhangi bir güvenlik zayıflığını tespit etmek için güvenlik kontrolü. Üçüncü adım, güvenlik sorunlarını çözmek için güvenlik araçları uygulamak. Son adım, güvenlik araçlarının çalıştığından ve web sitesi güvenlik zayıflıklarının giderildiğinden emin olmak için sistemi test etmekti. Sitede üç güvenlik sorunu bulundu. İlk sorun gizlilik sorunuydu. İkinci sorun, kimlik doğrulama sorunuydu. Üçüncü sorun, şifreleme algoritmaları anlaşması sorunuydu. İlk iki güvenlik sorunu giderildi ve site test edildi. Sonuçlar, güvenlik zayıflıklarının kaldırıldığını ve sitenin çevrimiçi işlemler için güvenli olduğunu gösterdi. Şifreleme algoritmaları anlaşması sorunu doğrudan çözülmedi, ancak önerilen iki çözüm vardı. İlk çözüm, siteyi şifreleme algoritmalarının çoğunu kabul edebilecek şekilde güncellemektir. İkinci çözüm, yalnızca SSL tarafından desteklenen şifreleme algoritmalarını kullanan taraflarla ilgilenmektir.
Özet (Çeviri)
The rapid growth in e-commerce has put more pressure on website programmers. That is because internet security issues need to be further studied and seriously discussed. This study has discussed and analyzed the issues of information security. This study was applied to one of the Iraqi E-commerce websites. The website is (The Elryan online shopping market) https://www.elryan.com/ar/. The goal of the study is to prepare the site to be ready and secure for online financial transactions. Four steps were done to check the site for any possible security problems and to fix these problems if found. The first step was reviewing the site operation system and components. The second step was the security check to identify any possible security weakness. The third step was applying security tools to fix the security problems. The final step was testing the system to ensure that the security tools are working and the website security weaknesses are removed. Three security problems were found on the site. The first problem was the confidentiality problem. The second problem was the authentication problem. The third problem was the encryption algorithms agreement problem. The first two security problems were fixed, and the site was tested. The results showed that the security weaknesses were removed and the site is secure for online transactions. The encryption algorithms agreement problem was not solved directly, but there were two suggested solutions. The first solution is to update the site so it can accept most of the encryption algorithms. The second solution is to deal only with the parties that use encryption algorithms supported by SSL.