Blok-tabanlı kodlamaya geçiş sürecinde sokak oyunlarına entegre edilmiş kodlama etkinliklerinin etkisi
The effect of coding activities integrated to street games on algorithmic thinking performance and the transition to coding
- Tez No: 688549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞENDURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Programlama öğretimi soyut, zor ve karmaşık kabul edilmekte, somutlaştırıcı ve kolaylaştırıcı öğelerle pedagojisi sürekli yenilenmektedir. Bu çalışmanın amacı, programlama öğretiminin yeni yaklaşımlarından olan bilgisayarsız bilgisayar bilimi ve blok tabanlı programlama yaklaşımını birlikte kullanarak programlama öğretimi pedagojisine katkı sağlamaktır. Bu doğrultuda dört adet geleneksel sokak oyunu, bilgisayar bilimi kavramları entegre edilerek yeniden yapılandırılmış ve blok-tabanlı platforma geçiş sürecine katkı sağlaması amacıyla çalışmada kullanılmıştır. Etkinlikler için 6.sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Programında ders saati ve kazanım sayısına göre programın yarısını oluşturan“Problem Çözme ve Programlama”ünitesi konu olarak belirlenmiştir. Çalışmada iç içe karma desen yöntemi kullanılmıştır. Belirlenen geleneksel sokak oyunları, seçilen konuya özgün kavramlar entegre edilerek yeniden yapılandırılmıştır. Çalışmanın birinci aşamasında yapılandırılmış sokak oyunları öğrencilere oynatılırken programlama kavramları somutlaştırılmıştır. İkinci aşamada oyunlarla öğrenilen kavramların blok tabanlı platformda uygulanabilme durumları değerlendirilerek, yapılandırılmış sokak oyunlarının blok tabanlı programlamaya geçiş sürecine katkıları gözlenmiştir. Ortaokul 6. sınıf öğrencilerinden gönüllülük esasıyla belirlenen 20 öğrenci ile deney (n=10) ve kontrol (n=10) grupları oluşturulmuştur. Deney grubu öğrencileri okul ortamında yapılandırılmış sokak oyunlarını oynadıktan sonra, kontrol grubu da oyunları oynamadan bilgisayar ortamına geçerek oyunların paralelinde oluşturulan Scratch etkinliklerini gerçekleştirmişlerdir. Scratch etkinlikleri basit ve zor şeklinde iki seviye olarak dizayn edilmiştir. Çalışmada yer alan yeniden yapılandırılmış sokak oyunları ve Scratch etkinlikleri için uzman görüşleri alınmış, alınan geri bildirimler doğrultusunda son şekilleri verilmiştir. Öğrenci görüşleri ve öğretmen gözlemleri nitel olarak, Scratch etkinliklerine ait ürünler nicel olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda yapılandırılmış sokak oyunlarının blok tabanlı programlama performanslarına katkı sağladığı, programlamaya geçiş sürecini kolaylaştırdığı görülmüştür. Elde edilen bulgular ışığında programlamaya geçiş süreci ve bilgisayarsız bilgisayar bilimi etkinliklerine yönelik gerekli tartışmalar yapılarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Programming education has been considered as an abstract, difficult, and complex process, and its pedagogy has been constantly renewed with tangible and facilitating elements. The aim of this study is to contribute to the pedagogy of programming through the integration of computer science unplugged approach with block-based programming in a traditional street game context. In order to achieve this, four traditional street games have been restructured by integrating basic computer science concepts. They were used in the study to contribute to the transition towards coding on a block-based platform. For the activities, the“Problem Solving and Programming”unit of 6th Grade Information Technologies and Software Curriculum, was chosen as the main topic since it constitutes the majority of the curriculum with regards to both course hours and the learning outcomes. The embedded mixed research design pattern was used in the study. The traditional street games were restructured by integrating original concepts into the chosen topic. In the first part of the study, while the structured street games were played by the students, the programming concepts became concrete . In the second part, the practice of students during transfer of the learned concepts in street games into the block-based platform was both observed and evaluated. 20 6th graders (nexperiment=10, ncontrol=10) voluntarily participated in the study. The experimental group first played the structured street games in the school environment, and then engaged in the Scratch activities in the laboratory environment. The control grou only completed Scratch activities. Scratch activities, which overlap with the street game concepts, are designed in two difficulty levels: simple and difficult. Expert opinions were taken for the restructured street games and Scratch activities in the study, and their final forms were given in line with the feedback received. Students' opinions and teacher's observations were analyzed qualitatively, and the products of Scratch activities were analyzed quantitatively. As a result of the study, it can be concluded that structured street games contributed to block-based programming performances and facilitated the transition through programming. In the light of the findings, the results about the transition progress were discussed in addition to suggestions.