Toxicode ve Google Blockly uygulamalarının öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerisine ve algoritma geliştirmeye ilişkin öz yeterlik algısına etkisi
The effect of Toxicode and Google Blockly applications on students' computational thinking skills and self-efficacy perceptions regarding algorithm development
  1. Tez No: 929525
  2. Yazar: BÜLENT KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, Toxicode ve Google Blockly uygulamalarının öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerileri ve algoritma geliştirme öz yeterlik algısı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma; iç ve dış geçerliği tehdit eden faktörleri kontrol etmek ve olası ön-test etkilerini gidermek için deneysel tasarım yöntemlerinden biri olan Solomon dört grup modeline göre yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Samsun ilinde ortaokul 5. Sınıfta öğrenim gören deney gruplarında 54, kontrol gruplarında 48 olmak üzere toplam 102 öğrenciden oluşmaktadır. Katılımcıların öğrenim görmekte olduğu mevcut dört şubeden 2'si Toxicode kullanan deney grubu, diğer ikisi ise Google Blockly kullanan kontrol grubu olmak üzere seçkisiz bir biçimde belirlenmiştir. Deney gruplarında, Toxicode program etkinlikleri uygulanırken; kontrol gruplarında, Milli Eğitim Bakanlığının Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Materyalleri kapsamında Google Blockly uygulama aracılığıyla öğretmen rehberinde çeşitli etkinliklere yer verilmiştir. Deneysel süreçte tüm gruplara son – test uygulanırken, ön – test sadece deney1 ve kontrol1 gruplarına uygulanmıştır. Veri toplama sürecinde“Bilgisayarca Düşünme Beceri Düzeyleri Ölçeği”ile“Algoritma Geliştirmeye İlişkin Öz Yeterlik Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Deneysel sürecin sonunda, gruplar arası kıyaslamalar için meta-analitik yaklaşımından yararlanılmıştır. Sonuçlar, Toxicode ve Google Blockly uygulamalarının her iki beceri üzerinde de olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Karşılaştırmalı analiz sonuçlarında öğrencilerin algoritma geliştirmeye ilişkin öz yeterlik algılarının ve bilgi işlemsel düşünme becerilerinin anlamlı düzeyde arttırdığını ancak bu farkın kontrol grupları lehine daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin algoritma geliştirmeye ilişkin öz yeterlik algısı ve bilgi işlemsel düşünme becerileri artarken bu artışın istatistiksel olarak sadece algoritma geliştirmeye ilişkin öz yeterlik algısında kontrol grubu lehine anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak blok tabanlı ve görsel programlama araçları, programlama öğrenmeyi daha kolay ve eğlenceli hale getirerek bilgi işlemsel düşünme, algoritma geliştirmeye yönelik özyeterlik gibi çeşitli becerilerin gelişimine katkı sağlamaktadır. Bu potansiyelle birlikte bu tarz araçlar, geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşabilir. Etkili bir şekilde kullanıldığında, bu araçlar öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerilerini geliştirmede, algoritma geliştirme konusundaki özgüvenlerini artırmada ve programlama becerilerini öğretmede önemli bir rol üstlenebilir ve gelecekte daha fazla kişinin dijital becerilere sahip olmasına katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of Toxicode and Google Blockly applications on students' computational thinking skills and algorithm development self-efficacy. The research was conducted using the Solomon four-group design, an experimental design method, to control internal and external validity threats and mitigate potential pretest effects. The study group consisted of a total of 102 students, 54 in the experimental groups using Toxicode and 48 in the control groups using Google Blockly, from the 5th grade of middle schools in Samsun, Turkey. Two branches from the participating four branches were randomly assigned to the experimental groups using Toxicode, while the other two branches were assigned to the control groups using Google Blockly, all within the same curriculum. During the experimental process, Toxicode program activities were implemented in the experimental groups, while the control groups followed various activities guided by teachers through the Google Blockly application tool as part of the Ministry of National Education's Information Technologies and Software Course Teaching Materials. Post-tests were administered to all groups, whereas pre-tests were only conducted with the experimental group 1 and control group 1. Data was collected using the“Computer Thinking Skill Levels Scale”and the“Self-Efficacy Perception Scale for Algorithm Development”. At the end of the experimental process, a meta-analytic approach was employed for intergroup comparisons. The results indicate that both Toxicode and Google Blockly applications have a positive impact on both skill sets. Comparative analysis results show a significant increase in students' self-efficacy perception for algorithm development and computational thinking skills. However, this improvement was found to be more significant in favor of the control groups. While students' self-efficacy perception for algorithm development and computational thinking skills increased, it was concluded that this increase only led to a significant difference in favor of the control group in terms of algorithm development self-efficacy perception. In conclusion, block-based and visual programming tools contribute to the development of various skills such as computational thinking and self-efficacy for algorithm development by making learning programming easier and more enjoyable. With this potential, these tools could reach a wide range of users. When these tools used effectively, they can play an important role in developing students' computational thinking skills, increasing their confidence in algorithm development, and teaching programming skills, contributing to more people having digital skills in the future.