Kentsel dönüşüm amaçlı coğrafi bilgi sistemleri veri tabanının oluşturulması: Turhal kentsel dönüşüm örneği
Creating a database of the urban transformation region with geographical information systems (GIS) and presentation with virtual tour: Turhal urban transformati̇on example
- Tez No: 688570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN SUSAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kentsel dönüşüm projeleri uygulanma biçimleriyle fiziksel bir uygulamadır. Kentsel dönüşüm süreci birçok aşamadan oluşmuş olsa da temelde iki aşamaya ayırmak mümkündür. Birinci aşama uygulama bölgesi için kullanılan veriler; kadastro ve yapıların geometrik verileri, sözel bilgi olarak; kadastro hak sahipliği, yapı hak sahipliği, tapu bilgileri, taşınmaz değerleri vb. verilerin elde edilip bir ortamda sunulması, analiz edilmesi, raporlanması ve hak sahipliğine ait değerlerin belirlenmesidir. İkinci aşama da hak sahiplerinin mevcut değerleri ile bölgenin karakteristik özellikleri de dikkate alınarak, kentsel dönüşüm bölgesi olarak belirlenen yeni alanın oluşturulmasıdır. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında bölgeye ait analiz ve sorgulamalar için gerçekleştirilecek çalışmalarda Coğrafi Bilgi Sistemlerinin kullanılmasıyla daha etkili sonuçlar elde edileceği gibi verilerin bir ortamda hazırlanıp sunulması en önemli avantajlarındandır. Tez kapsamında Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak, kentsel dönüşüm uygulamaların da kullanılan temel veriler ile katmanlar oluşturulmuştur. Oluşturulan veri katmanları ile karar vericilere çalışma alanına ait istenilen veriler tek bir program üzerinden kullanıma sunulmuştur. Ayrıca çalışma alanında analiz ve sorgulama yapılmasında imkân sunulmaktadır. Böylece fizibilite raporları oluşturulmasında altlık olarak kullanılması amacıyla verilerin bir ortamda sunulması ile daha sağlıklı kararlar verilebileceği amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban Transformation Projects are a physical application within the scope of the area they are built. Although the applications are essentially composed of many stages, there are actually two stages. The first step is to obtain verbal data such as cadastral right ownership, building right ownership, title deed information, numerical data of structures in cadastral parcels, immovable values in the region of the buildings in the cadastral parcels where the application is decided. Then presented in an environment, analyzed, reported, and determine the values of the right owners. The second stage is the creation of the area to be planned, considering the current values of the right owners and the characteristics of the region.Within the scope of Urban Transformation Projects, very effective results are obtained by using Geographical Information Systems for the realization of regional analysis and inquiries. At the same time, it is one of the most important advantages of preparing and presenting data in a single environment. Within the scope of the thesis, layers were created with the basic data used in Urban Transformation applications by using Geographical Information Systems. With the created data layers, it is aimed that presenting the data in an environment in order to use the data as a base in the creation of feasibility reports by making analysis and querying in the preliminary information area, will enable healthier decisions to be made.