Tekstil endüstrisi boyar maddelerinin sulu çözeltilerinden fenton yöntemi ile renk giderimi
Textile industry dye removal from aqueous solutions by fenton method
  1. Tez No: 688586
  2. Yazar: AZİME AYDAN KUVANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT BEYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, Direct Yellow 86, Direct Blue 71 ve Direct Red 243 boyar maddelerin sulu çözeltilerinden Fenton prosesi ile renk giderim verimleri incelenmiştir. Boyar maddeler tekstil endüstrisinde kumaşa renk vermek için sıkça kullanılmakta olup atık sudan boyar maddelerin giderimi oldukça zor bir işlemdir. H2O2 ile birlikte Fe+2 kullanımıyla uygulanan Fenton prosesinin inhibe edici özelliği nedeniyle atık sularda renk giderimi için uygun bir proses olduğu önerilmektedir. Yapılan çalışmalarda Fenton prosesini etkileyecek faktörler olarak pH, H2O2 ve Fe+2 konsantrasyonu etkileri araştırılmıştır. İlk olarak 2-4.5 pH parametrelerinde, daha sonra 5 mM-125 mM H2O2 konsantrasyonlarında ve son olarak 0.25 mM-3 Mm Fe+2 konsantrasyonlarında deneyler yapılmıştır. Her bir boyar madde için yapılan 45 dakikalık deneylerde maksimum giderim verimleri elde edilmiştir. Optimum koşullar altında hazırlanan 50 mg/L'lik boyar madde çözeltilerinde %100 giderim verimi elde edilmiştir. Sonuç olarak, Fenton prosesin boyar madde içeren atık sulardan renk gideriminde alternatif bir arıtım yöntemi olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the color removal efficiencies of Direct Yellow 86, Direct Blue 71 and Direct Red 243 dyes from aqueous solutions by Fenton process were investigated. Dyestuffs are frequently used in the textile industry to color the fabric, and removal of dyestuffs from wastewater is a very difficult process. Fenton process, which is applied with the use of Fe2+ together with H2O2, is suggested to be a suitable process for color removal in wastewater due to its inhibitory property. In the studies, the effects of pH, H2O2 and Fe2+ concentration as factors that will affect the Fenton process were investigated. Experiments were carried out first at pH parameters of 2- 4.5, then at 5 mM-125 mM H2O2 concentrations and finally at 0.25 mM-3 Mm Fe2+ concentrations. Maximum removal efficiencies were obtained in the 45-minute experiments for each dyestuff. Under optimum conditions, 100% color removal was obtained in 50 mg/L dyestuff solutions. As a result, it is thought that the Fenton process can be an alternative treatment method for color removal from wastewater containing dyestuffs.