Azo boyar maddelerinin Fenton prosesi ile giderimi
Removal of azo dyes by Fenton process
- Tez No: 290917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MACİD NURBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Chemical Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tekstil ve boya endüstrisinden kaynaklanan atıksular önemli ölçüde kirliliğe sebep olmakta ve ekolojik dengeyi bozmaktadırlar. Bu yüzden tekstil atıksularının arıtılması önemlidir. Son yıllarda boyarmadde gideriminde, Fenton prosesi gibi ileri oksidasyon yöntemleri oldukça ilgi çekmektedir. Fenton reaktifleri yüksek oksidasyon potansiyeline sahip hidroksil radikali üretirler. Fenton prosesinde; çok etkili, az kirletici ve düşük derişimlerde toksik olmayan zararsız reaktifler kullanıldığından dolayı, boyalı atıksuların arıtımında bu proses tercih edilmektedir.Bu çalışmada tekstil endüstrisi atıksularında bulunabilen Acid Red 88(AR 88) azo boyasının Fenton prosesi kullanılarak giderimi incelenmiştir. Çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci bölümde Acid Red 88 boyasıyla oluşturulan sulu çözeltilerden Fenton proses ile renk giderilmiş ve etkili renk giderimi için optimum koşullar belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Fenton deneyleri sürekli sistemle tekrar edilmiştir. Renk giderim verimleri kesikli Fenton prosesi için % 99,4; sürekli Fenton prosesi için % 95,5 olarak elde edilmiştir. Deneysel sonuçlar Acid Red 88 boyasının giderimi için Fenton prosesinin etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The wastewater originated from textile and dye industries causes serious pollution and damages the ecological balance. So treatment of textile wastewater is important. In recent years, advanced oxidation methods like Fenton process draw attention for dye removal in textile wastewater. Fenton reagents generate hydroxyl radicals having high oxidation potential. The Fenton process is very effective, less polluting, non-toxic and the harmless reagents are used at low concentrations. Therefore the Fenton process is chosen for the treatment of colored water.In this study, degradation of azo dyes like Acid Red 88(AR 88) was investigated by Fenton process. Study was completed in two stages. At the first stage, aqueous solutions prepared by Acid Red 88 dye were decolorized by Fenton process and the optimum conditions were determined for effective discoloration. At the second stage of the study, Fenton process was repeated by continuous system. It was found that the efficiency of degradation was about 99.4 % for batch system and 95.5 % for continuous system. The experimental results showed that the Fenton's reagent was effective for the degradation of Acid Red 88 dye.