Statik kompanzasyon ve uygulamaları
  1. Tez No: 68863
  2. Yazar: BEHÇET KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN ABUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, günden güne hızla büyüyen ve karmaşık hale gelen elektrik enerjisi sistemlerinin üretim, iletim ve dağıtım kapasitelerinin artırılması ve reaktif gücün neden olduğu kayıpların önlenmesi için kullanılan tristörlü statik ve reaktif güç kontrol rölesi ile kompanzasyon yöntemlerinin çalışma prensibi ve uygulamaları incelenmiştir. Bu uygulamalardan hızlı ve sürekli reaktif gücü değişen ark firınlannın tristörlü statik reaktif güç kompanzasyonu yöntemleriyle kompanze edilmesi ve ayrıca herhangi bir işletme için sabit kondansatör, tristör kontrollü reaktörle yapılan kompanzasyonla, tristörün a tetikteme açılarını bulan bir bilgisayar programı basic dilinde geliştirilmiştir. Ayrıca bu sistemlerin çalışması durumunda, oluşan harmoniklerin olumsuzlukları ve bunların ortadan kaldırılması ile ilgili önlemler incelenmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, Working principle of static and reactive power with thyristor compensation methods has been researched. Nowadays the production, transmission and distribution capasities of electric energy systems get more importance. These systems are developing increasingly and becoming more and more complex and to prevent the losses due to reactive power and it's applications. As examples of these applications, the compensation of an arc oven with rapid and continuous changing reactive power by the use of static reactive power compensation methods are studied. A new computer program has been developed by using fixed capacitor, thyristor controlled reactor. The compensation can be realised to produce the triggering angles of thyristor. In this work, I tried to give in information about arising harmonic and their bad effects and how to remove them. iii