Lastik sanayinde ısı enerjisinin geri kazanılması
The recycling of the heat energy in the tire industry
- Tez No: 68862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. İBRAHİM SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
LASTİK SANAYİNDE ISI ENERJİSİNİN GEMİ KAZANILMASI H. Hüseyin YILMAZ Anahtar Kelimeler : Flaş buhar, Kondenstop, Kazan blöf suyu, Isı değiştirgeci Özet : Bu çalışmada, sanayinin önemli kollarından biri olan lastik sektöründeki ısı enerjisi geri kazanım uygulama alanları (flaş buhar, kondens suyunun geri kazanılması, baca gazı atık ısısından yararlanma) uygulanan bu sistemlerin çalışma prensipleri ve mevcut ısı enerjisi kullanım sistemlerinin verimliliğinin arttırılması yollan araştırılmış; buhar kapanları, otomatik kazan blöf sistemleri ayıca bazı genel ısı enerjisi geri kazanım sistemleri hakkında bilgi verilmiştir. Isı enerjisinin geri kazanılması, verimli kullanılabilmesi için yapılacak yatırım maliyetleri ve bunun sonucunda elde edilecek kazançlar hesaplanarak uygulanacak sistemlerin ne kadar sûrede kendini amorti ettiği çarpıcı sonuçlarla gösterilmiştir. Isı enerjisi geri kazanımı için tasarlanan sistemlerin ve prosesdeki mevcut ısı enerjisinin verimli kullanılması için yapılacak yatırım maliyetlerinin, en fazla 1 yıl sonra kendini amorti ettiği ve bundan sonraki tüm çalışmaların sektöre kazanç olarak döndüğü görülmüştür. Günümüzde enerji kaynaklarının sınırlı olması ve temininde karşılaşılan zorluklar, sadece lastik sektöründe değil tüm sanayi kuruluşlarında enerjinin kullanıldığı her noktada fazla yatıran gerektirmeyen ısı enerjisi geri kazanım sistemleri kullanılarak önemli maliyet düşüşleri sağlanacağı gerçeğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
H.Hiseym YILMAZ Key Words : Flash steam, Steam trap, B©iier bluff water* Heat exchanger Summary : In this study it has been given information about heat energy recycling implementation fields (flash steam, recycling of the condense water and benefitting from the heat of the waste gas of chimneys) of one of the most important part of industry which is the tire sector, about the working principles of the implemented systems and the existing heat energy usage systems productivity increasing ways have been studied, steam traps, automatic boiler bluff systems a part from that information has been given about general heat energy recycling systems. The recycling of heat energy, the investment cost for it's efficient usage and as a result of this, the profits to be gained have been calculated and the time which the systems to be implemented need to amortize themselves have been shown by remarkable results. The system designed for the recycling of the heat energy and the investment cost for the efficient usage of the existing heat energy in the process amortize them selves maximum in one year. It has been noticed that all the work done after this, returns to the sector as profit. Nowadays, the difficulties of the getting energy and its limited resources have shown the fact of getting an important fall in cost by using heat energy recycling systems which do not much investment not only in the tire sector but also in all areas of industrial establishments that energy is wed.