Lise öğrencilerinde internet bağımlılığı ve etkileyen etmenlerin belirlenmesi
Determination of internet addiction and affecting factors in high school students
  1. Tez No: 688634
  2. Yazar: ELİF ECE SÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL SUNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma lise öğrencilerinde internet bağımlılığı ve etkileyen etmenlerin belirlenmesi amacıyla yapılan tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Batman Mevlana Anadolu Lisesi'nde öğrenci olarak öğrenim gören 830 öğrenci oluşturulmaktadır, araştırma örneklemini ise araştırmaya katılmaya gönüllü olan 595 öğrenciden oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında“Sosyo-Demografik Veri Formu”ve“İnternet Bağımlılığı Ölçeği”kullanıldı. İnternet Bağımlılığı Ölçeği yoksunluk, kontrol güçlüğü, işlevsellikte bozulma ve sosyal izolasyon olmak üzere 4 alt boyuttan oluşmaktadır. İnternet Bağımlılığı Ölçeğinden alınabilecek minimum puan 35 maksimum puan ise 163'tür. Araştırmanın verileri SPSS 22.0 paket programı kullanılarak analiz edildi. Araştırmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 15,2 ± 0,8 olarak saptanmakta olup, %44,4'ünün 14 yaş grubunda olduğu saptandı. Araştırmanın örneklemini oluşturan öğrencileri %52,8'inin kadın cinsiyette olduğu ve %55,8'inin ikinci sınıfta öğrenim gördüğü belirlendi. Öğrencilerin %82,2'sinin yeterli arkadaşı bulunduğu, %47,6'sının ise arkadaşları ile çok iyi ilişkileri olduğu saptandı. Öğrencilerin %43,4'ünün günlük problemleri çözerken sorunu analiz ederek çözüm yolları bulduğu saptanırken, %15,1'inin ise sorunu düşünmeyip kendiliğinden geçmesini beklediği saptandı. Öğrencilerin %69,4'ünün günlük internet kullanım süresinin 1-3 saat arasında olduğu saptandı. Araştırmada bulunan erkek öğrencilerin İnternet Bağımlılık Ölçeğinden elde ettikleri puan ortalamaları kadın öğrencilerinden istatiksel olarak anlamlı derece yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study, which aims to define internet addiction and related factors among high school students. The universe of this study was Batman Mevlana Anatolian High School's 830 students, and the study sample consisted 595 students who volunteered to participate in the study. Study data was collected with“Socio-Demographic Data Form”and“Internet Addiction Scale”. Collected data was analyzed in SPSS 22.0. The mean age of the students who participated in the research was 15,2 ± 0,8 and %44,4 of these students was in the 14 age group. %52,8 of the students, who were the sample of this study, was female and %55,8 of the students were second grade students. %82,2 of the students has adequate amount of friends and %47,6 of them has a good relationship with their friends. %43,4 of the students solves their daily problems with analyzing the problem and coming with a solution but %15,1 of the students doesn't thinks about the problem and just waits it to be solved on it's own. %69,4 of the students use internet 1-3 hours in a day. This study results Show that male students Internet Addiction Scale points has been significantly higher then the female students.