Circular economy performance assessment for logistics activities
Lojistik faaliyetlerinin döngüsel ekonomi performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 688689
  2. Yazar: YALÇIN BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT KAZANÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Artan dünya nüfusu ve ürünlere olan talep doğrusal ekonomiyi yetersiz kılmaktadır. Dolayısıyla döngüsel bir ekonomiye ihtiyaç vardır. Döngüsel ekonomi, ekonomik, sosyal ve çevresel olmak üzere üç konuya dayanmaktadır. Lojistik faaliyetler döngüsel ekonomide kilit bir role sahiptir. Bu makale, şirketler için lojistik faaliyetlerin döngüsel ekonomi performanslarını değerlendiren bir çerçeve oluşturmayı amaçlamaktadır. Kriter setini oluşturmak için 30 uzman ile görüşüldü ve anket yapıldı. Kriterler bulanık ifadelerle puanlandı. Durulaştırma için CFCS (Bulanık verileri Crisp Score'a Dönüştürme) yöntemi kullanıldı. IBM ILOG CPLEX Optimization Studio sürüm 20.1.0, seçilen çok kriterli karar verme yöntemi olan Veri Zarflama Analizi'ni uygulamak için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Growing world population and demand for products makes linear economy inadequate. So, there is a need for a circular economy. Circular economy is based on three subjects which are economic, social, and environmental. Logistics activities have a key role in circular economy. The goal of this paper is to create a framework that assesses the circular economy performances of logistics activities for companies. 30 experts are surveyed to create a criteria set. Fuzzy statements used for ranking the criteria. CFCS (Converting Fuzzy data into Crisp Scores) method is used for defuzzification. IBM ILOG CPLEX Optimization Studio version 20.1.0 is used for applying the selected multi-criteria decision-making method which is Data Envelopment Analysis.